İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi dün Türkiye’ye Erdoğan’ı ziyarete geldi. Halktv’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, İran’dan kaçarak İstanbul’a yerleşen Sait Emir’in vatandaşlığı iptal edildi. Söz konusu iptalin ziyarete paralel gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı.

Emir’in vatandaşlığının iptal gerekçesi ‘Yüz kızartıcı suçlar’ olarak kaydedildi. ‘Zimmet’, ‘hırsızlık’, ‘dolandırıcılık’ ve ‘rüşvet’ gibi bir dizi suç anılan kategoride yer alıyor.

MİLLİ GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİNE SAKINCALI!

Astana'da korkutan Yangın Astana'da korkutan Yangın

İran'da Saadollah Amir Shaghaghy adını kullanan Sait Emir hakkında, ülkesi İran'ın, 'dolandırıcılık' ve ‘insan kaçakçılığı’ suçlarından kırmızı bültenle arama kararları söz konusu. Interpol'e yapılan bildirim sonrası Emir'in TC vatandaşlığı iptal edildi. Emir'in vatandaşlık iptaline ilişkin kayıtlarda 'milli güvenlik ve kamu düzenine sakıncalı' şeklinde ibareler de söz konusu.

Bir ara İstanbul’da diş hekimliği kliniği açan, Afrocubanos adı ile dans okulu işleten Sait Emir, sponsoru olduğu güzellik yarışmaları ve moda defileleri ile adından söz ettirdi. Yasadışı bahis işi yapmakla da suçlanan Emir’in sosyal medya hesaplarındaki lüks yaşantısı ise dikkat çekici.

se1

Halktv’ye konuşan Sait Emir, “Vatandaşlığımın iptal edildiği bilgisi bana gelmedi. Eğer öyle bir şey varsa, kararın iptali için dava açarım” dedi. Emir, vatandaşlık iptalinin İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Türkiye ziyareti öncesine denk gelmesine ilişkin ise “Öyle ise üzülürüm” yorumunda bulundu.

İKİNCİ EVLİLİĞİ İLE VATANDAŞ OLDU

Kayıtlara göre Sait Emir, ilk evliliğini 2000 yılı ortasında yaptı. Dilem Gözde Erkan ile evliliğini 4.5 yıl sonra anlaşmalı bir biçimde sonlandıran Emir, Mart 2013’te ise, babası yargıç olan Av. Güliz Baltalı ile evlendi. Çiftin evliliği ise Eylül 2017’de sona erdi. Emir, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını da Av. Baltalı ile evli kaldığı süreçte elde etti.

Editör: Habererk Haber Merkezi