İran İnsan Hakları Örgütü’nce (IHRNGO) yapılan açıklamada başörtüsünü ‘uygun’ takmadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin ardından başlayan protestolarda bugüne kadar 64’ü çocuk, 35’i kadın olmak üzere en az 481 kişi öldürüldü.

Norveç merkezli örgüt tarafından yapılan açıklamaya göre; en az 109 protestocu şu anda idam cezası alma riskiyle karşı karşıya. Tutuklamaların nedenleri arasında Allah’a karşı gelmek  ve yolsuzluk  bulunuyor.

İnsan hakları örgütüne göre; çoğu aile sessiz kalması için baskı altında. Ülkedeki baskıdan dolayı ölüm rakamlarıyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor ve gerçek sayının daha yüksek olması muhtemel görünüyor.

IHRNGO Direktörü Mahmood Amiri Moghaddam, ülkedeki son duruma ilişkin şunları söylüyor:

“Özellikle Sistan ve Belucistan vilayetinde daha az bilinen birçok protestocu işkence altında ve idam cezası alma riskiyle karşı karşıya. Protestocuların hayatlarını, kitlesel kampanyalar ve uluslararası baskı yoluyla kurtarmak ana önceliklerden biri olmalı. Son infazların yanı sıra ülke içinde ve dışında artan protesto ve kampanyaların yanı sıra Devrim Muhafızları ve Hamaney Ofisi gibi baskıcı odaklara karşı protestocuların hayatlarını kurtarmak için etkili nitelikte adımlar olabilecek şekilde yeni cezai tedbirler alınmalı.”

Protestolara katıldığı için “Allah’a düşmanlık” suçlamalarının yöneltildiği Mohsen Shekari ve Majidreza Rahnnavard idam edilmişti. Bir Besic milisini öldürmekle “suçlanan” Muhammed Mehdi Keremi ve Seyid Muhammed Hüseyni de geçtiğimiz günlerde idam edildi.

Editör: Fatih Savuk