Eğer arayışınızda başarılı olmak istiyorsanız, doğru işi bulmaya odaklanmalısınız.Doğru işi bulabilmenin en yaygın yöntemlerinden bir tanesi internet sitelerindeki iş ilanlarına bakmak.En pratik yöntem bu ancak bunun haricinde çok fazla seçenek mevcut.

İş Arama Yöntemleri

İşte Sedat Peker'in ricası İşte Sedat Peker'in ricası

1. Kariyer Siteleri

Firmaların en çok işe alım yaptığı kanal kariyer siteleridir. Aşağıdaki kariyer sitelerinde üyelik oluşturup iş ilanlarına başvurmanızda fayda vardır.

2. Türkiye İş Kurumu

İkamet ettiğiniz ilçedeki Türkiye İş Kurumu İlçe Müdürlüğü'ne giderek iş arayan olarak kaydınızı yaptırabilirsiniz. İŞKUR size bir meslek danışmanı atar. Meslek danışmanınız İŞKUR'da ilan yayınlayan firmaların bilgisini sizinle paylaşır ve size uygun iş ilanlarına başvurmanıza yardımcı olur. Ayrıca, kendiniz de İŞKUR web sitesi üzerinden kaydınızı oluşturabilirsiniz ve iş ilanlarına başvurabilirsiniz.

3. Özel İstihdam Büroları

Özel istihdam büroları, Türkiye İş Kurumu yetki belgesi ile çalışan iş bulma bürolarıdır. Özel istihdam bürolarına firmalar ihtiyaç duydukları pozisyonları iletirler. Türkiye İş Kurumu web sayfasında şehrinizdeki güncel özel istihdam bürolarına ulaşabilirsiniz. 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması kesinlikle yasaktır. Sizden iş bulma vaadiyle ücret talep eden firmaları ya da kişileri Türkiye İş Kurumu'na şikayet etmelisiniz.

4. Gazete İş İlanları

Gazetelerin iş ilanı sayfalarını takip etmenizi ve ilginizi çeken iş ilanlarına başvurmanızı öneririz.

5. Firmaların Web Siteleri

Çalışmak istediğiniz firmaların web sayfalarına girip iş başvuru formu varsa doldurmanız o firmada iş bulma şansınızı artırabilir.

6. E-posta ile İş Başvurusu

Çalışmak istediğiniz firmaların web sayfalarında kimi zaman iş başvuru formu olmayabilir. Bu durumda, firmaya e-posta ile iş başvurunuzu iletebilirsiniz.

7. Tanıdık Vasıtasıyla İş Başvurusu

Çalışmak istediğiniz firmada çalışan bir tanıdığınız varsa, özgeçmişinizi onun firmanın İnsan Kaynakları Departmanı'na ya da yöneticisine iletmesi, arkadaşınız sizin adınıza referans olacağı için işe girme şansınızı artırır.

8. Kapıdan CV Vermek

Birçok fabrika özellikle mavi yakalı iş ilanları için Güvenlik kapısından özgeçmiş almakta ya da iş başvuru formu doldurtmaktadır. Çalışmak istediğiniz fabrikalara gidip kapıda CV vermeniz, mavi yakalı iş fırsatlarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

9. Kariyer Fuarları

Kimi zaman Türkiye İş Kurumu'nun ya da özel fuar organizasyonu firmalarının düzenlediği kariyer fuarları yapılmaktadır. Kariyer fuarlarında firma standlarını gezip direkt firmanın insan kaynakları yetkilisi ile yüz yüze görüşme, kartvizitini alma ve CV'nizi elden verme şansınız olmaktadır. Standda kısa bir ön görüşme yapma şansınız da olacağı için kariyer fuarlarını takip edip ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

10. Üniversite Kariyer Günleri

Birçok üniversite özellikle ilkbahar aylarında kariyer günleri düzenlemektedir. Çok sayıda firma yetkilisi üniversiteyi ziyaret edip stand açmaktadır. Üniversitelerin ilkbahar aylarında web sitelerinde ve sosyal medya sayfalarında kariyer günleri hakkında bilgi bulabilirsiniz