Tuğba SIR- Celal ATALAY/ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, deprem bölgesi için 'İş Dünyası Konut Seferberliği' kampanyasını hayata geçirdiklerini söyleyerek, "Bu kapsamda, depremzedeler için kalıcı konutlar inşa edeceğiz" dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB İkiz Kuleler'de 'konut seferberliği' konulu basın toplantısı düzenledi. Hisarcıklıoğlu, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerle ilgili hem oda ve borsalar hem de sektör meclisleri ile ilk günden itibaren seferberlik içinde hareket ettiklerini belirtti. Hisarcıklıoğlu, TOBB camiası olarak bölgeye 6 uçak, 7 gemi ve 4 bin 500 TIR, 725 kamyon yardım malzemesi gönderdiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, bölgede kalıcı, sağlam konutlara ihtiyaç olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
"Devletimiz kapsamlı bir inşaat programı başlattı. Biz de Türkiye’nin tüccar ve sanayicileri olarak burada yerimizi almalıyız. Bundan dolayı da ülke çapında, iş dünyamızın ve hayırseverlerin desteğini almak üzere, 'İş Dünyası Konut Seferberliği' kampanyasını hayata geçirmeyi kararlaştırdık. Bu kapsamda, depremzedeler için kalıcı konutlar inşa edeceğiz. TOBB ve iştiraklerimizde, zorunlu olanlar dışında, tüm harcama ve yatırımlarımızı durdurduk veya erteledik. Tüm kaynaklarımızı bu hayırlı işe seferber ediyoruz. 1 milyar lira nakdi katkı vererek, kampanyayı başlatıyoruz. Odalarımızla, borsalarımızla, sektör meclislerimizle, kadın ve genç girişimci kurullarımızla, yani camiamızın tamamıyla da buna dahil oluyoruz. Onlar, 81 il ve 160 ilçede, bu işin önderliğini üstlenecek ve yerele yayılmasını sağlayacaklar. Ve şimdi buradan tüm iş dünyamızı ve hayırsever vatandaşlarımızı da bu seferberliğe davet ediyoruz. Unutmayalım ki, bizler el ele verdiğimizde, aşamayacağımız zorluk yoktur. Gün, bir olma, beraber olma, kenetlenme günüdür. Gün birlik olma günüdür. Siz de gelin, ister bir blok, ister bir daire, ister bir tuğla karşılığı bağışta bulunun. Dayanışma ruhumuz ölümsüzleşsin. Millet olduğumuzu gösterelim. Şehirlerimizi tekrar ayağa kaldırmak için destek verelim. Kampanya sloganımızda da ifade ettiğimiz gibi; gelin hep birlikte 'el verin ev yapalım'. Vereceğiniz destekle, depremzedelerin yarınlarına umut olalım." (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha