İŞKUR Genel Müdürlüğünde sabah saatlerinde yolsuzluk operasyonu yapıldı.

Türkiye İş Kurumu'nda (İŞKUR) meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında yapılan usulsüzlükle kurumun 2014-2018 yılları arasında 20 milyon TL zarar ettirildiği ortaya çıktı. İş programları için açılan ihalelerde yolsuzluk yaptığı belirlenen 21'i İŞKUR personeli toplam 58 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yapılan soruşturma kapsamında, ihbarlar sonucu İŞKUR Genel Müdürlüğünde çalışan memurların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usulsüzlükler yaparak sahte belgelerle kursa katılmayan kişilere ödemeler yapılmasını sağladıkları ve kurumun bu yolla 2014- 2018 yılları arasında 20 milyon TL zarara uğratıldığı belirlendi.

Yolsuzluk iddialarıyla ilgili inceleme yapan kurum müfettişinin düzenlediği raporda, ihalelerdeki usulsüzlüklerle ihaleye fesat karıştırma suçlarının da işlendiği tespit edildi. İletişimin dinlenmesi sonrası bir kısım şüpheliler tarafından rüşvet alındığı da tape kayıtlarıyla belgelendi. Tanık ve şikayetçi beyanları, müfettiş raporları, kriminal inceleme raporları, yapılan tespitler ve elde edilen deliller doğrultusunda organize şekilde hareket eden şüphelilerin "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve örgüte üye olma", "Nitelikli dolandırıcılık", "Resmi belgede sahtecilik", "Rüşvet", "İhaleye fesat karıştırma" suçlarını işledikleri tespit edildi.

24 ayrı suça karışan 21' i İŞKUR personeli, 17'si şirket/firma yetkilisi, 13'ü sahte kursiyer, 7'si usulsüz kursiyer ve kimlik temin eden toplam 58 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 10 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 35 şüpheli yakalandı. Diğer şüphelilerin yakalama çalışmaları devam ediyor.

Editör: Yadigar Hanım