Finans analisti İslam Memiş, gram altın ve ons altın için tahminlerini katıldığı bir Youtube yayınında açıkladı. Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, gram altında 1700 TL'lik bir zirve iddiasında bulundu, bunun için tarih verdi. İslam Memiş, gram altının son kez karlı olarak alınabileceğini söylediği dip seviye için de tarih ve rakam verdi.

Memiş'in değerlendirmeleri şöyle:

"Yoğun bir haftayı geride bırakıyoruz. OPEC üyeleri ve Rusya petrol üretimini azalttı. Fiyatlarda hızlı bir yükseliş oldu. Bu agresif yükselişler, petrol ihtiyacı olan gelişmekte olan ülkeleri olumlu ya da olumsuz süreçte etkileyen faktörler. Bizim gibi dışa bağımlı bir piyasada olumsuz gelişme. Enflasyonun tekrar geri gelmesini destekleyen faktörler arasında çünkü. Bir sonraki günde Trump'ın gözaltı süreci vardı. Piyasalar biraz daha gerildi. Beklenen olmadı, tekrar duruşma sonrası normale dönen piyasa gördük. Bu haber akışları bile yetti.

Haftayı ABD verisiyle tamamladık. Altın fiyatları çok yükseldi, gümüş çok yükseldi, pariteler çok yükseldi, dolar endeksi düştü. Acaba rüzgar tersine dönecek mi? Veriden sonra beklediğimi düşüşler, dolar karşısında farklı yatırım araçlarına giriş yapacak yatırımcılara fırsat sunmuş olacak. Yoğun bir haftayı geride bıraktık. Yılın ikinci çeyreği yüksek tansiyonlu, yüksek heyecanlı bir trende girdi. Biz içeride seçimleri takip ediyoruz, dışarıda Fed'in mayıs faiz kararı var. Hem dışarı hem içeri bakacağız. Küresel piyasaları takip edeceğiz. Yılın ikinci çeyreğine başladık ve sanırım hızlı ve stresli geçecek gibi duruyor yılın ikinci çeyreği."

Editör: Ali Özyiğit