Altın ve dövizde seçimden sonra görülen dalgalanmalar devam ederken, eltın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, acemi yatırımcıları uyardı. "Yükselişler sizi yanıltmasın, zarar olabilir" diyen Memiş, Ağustos ayında profesyonel yatırımcıların kazanacağını söyledi.

Sosyal medya hesabından "Nefsiniz kabarmasın, Ağustos'ta sadece profesyoneller kazanacak" diyen Memiş, Borsa'da yaşanan rallilerin, acemi yatırımcının iştahını kabarttığını söyledi. Acemi yatırımcıya destek almaları tavsiyesinde bulunan Memiş, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Bugüne kadar hisse senedi alım satımı yapmayanlar, yeni girenler dikkat etmeli. Ağustos ayında da yine profesyonel yatırımcıların kazanacağı bir ay olacak. Yükselişler sizi yanıltmasın, zarar olabilir. Destek almanız gerekiyor. Bir oyun piyasası olmadığını, ters pozisyonda girenin aylarca beklemek zorunda kalabileceğini sık sık dile getirdim. Yıl içinde 7450, 7700 puan olacaktır. Hem dolar hem TL bazlı rekorlar gelebilir ancak aşağıda alanlar var. Zirve noktaları çabucak kırıyoruz çünkü."

DOLAR BU VERİLERE ENDEKSLENDİ

Dolar kurunun enflasyon rakamları sonrasında yükselişe geçeceğine dikkat çeken Memiş, "Bu hafta içeride enflasyon var. Enflasyonun yüksek gelmesini bekliyorum. Yukarı yönlü hareketleri görünce dolar mutlaka buna tepki verir diye tahmin ediyorum. Cuma günü ise ABD'de tarım dışı istihdam verisi var. Bu da dolar endeksi için önemli bir veri. Dolar endeksinde 102 direnç, aşağıda 100 dolar destek seviyesi var. 2 dolar aralığında dengelenmeyi sürdürebilir" diye konuştu.

"DÜŞÜŞLER KALICI DEĞİL"

Ons altında son günlerde görülen düşüşü de değerlendiren İslam Memiş, düşüşlerin kalıcı olmayacağını, Ağustos ayı içerisinde 2.000 doların test edileceğini kaydetti. Gram altının düşüşünü bekleyenleri de uyaran Memiş, "Gram altın TL fiyatı ekranlarda 1700'lerde. Gram altında da düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. 1700-1680'in değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettim. Yukarıda yükseliş için alanımız var. 1880 lira yıl sonuna kadar aralıklar var. Gram altın TL'deki düşüşler alım fırsatı. En azından biraz daha beklerim, nasılsa düşüyor diye düşünenler varsa risk alınabilir. En azından yüzde 50 alım yapılabilir" ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım