Küçük yaşta kız çocuğunun "evlilik" adı altında cinsel istismara maruz kalmasına sebep olan ve göz yuman Hiranur Vakfı'nın da bağlı olduğu İsmailağa Cemaati'nin sokak hayvanları ile ilgili verdiği fetva gündeme bomba gibi düştü. Cemaatin sözde Fetva Kurulu üyesi “Eğer belediyeler gerekeni yapmıyorsa, saldırgan köpeklerin öldürülmeleri dinen caizdir” dedi.

İsmailağa Cemaati'nin Fetva Kurulu Üyesi olduğu öğrenilen Fatih Kalender, ‘İsmailağa Net'e Sorun’ isimli programda gelen soruları yanıtladı. "Sokakta saldırgan köpekler var ve insanlara zarar veriyorlar. Bunları öldürmenin dinen bir cevazı var mı?" şeklindeki soruya akıllara durgunluk verecek bir cevap veren Kalender, sokak hayvanlarının öldürülmesine "olur" verdi.

Kalender, şunları söyledi:

"Köpekten bir kişi kendini kurtarma imkanı yoksa veya onları bir şekilde salma imkanımız yoksa, bazen belediyeye haber veriliyor bunlar toplatılabiliyor, bakım evlerine getiriliyor. Böyle bir durum varsa bunlar yapılsın. Ama böyle bir durum yoksa elbette bu zararı defetmek için bunların öldürülmesi caizdir.

Efendimiz buyuruyor. 5 hayvan türü öncelikle insana zarar veren hayvanlardır. Bunları sayarken bir tanesi de saldırgan köpektir. Uyuz köpek diye tercüme edilir ama bu hastalık değil de vahşi bir köpek manasındadır."

Editör: Yadigar Hanım