Suriye, İsrail güçlerinin, pazar günü başkent Şam ve çevresine füzeli saldırı düzenlediğini ve 5 kişinin saldırıda hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Hükümet yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Şam’daki Kafr Sousa ilçesindeki bir bina vuruldu, dört sivil ile bir asker yaşamını yitirdi.

Reuters haber ajansının ulaştığı İsrail ordusu ise saldırıyla ilgili yorum yapmadı.

İsrail, Suriye’de bulunan İran ve Hizbullah’la bağlantılı militanlara yönelik sık sık saldırılar düzenliyor. Yerleşim yerlerine yönelik nadiren de olsa saldırılar düzenleyen İsrail, eylemleri genellikle üstlenmiyor.

Pazar günkü saldırı, 6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan ve Türkiye ile birlikte Suriye’ye de yıkıma neden olan depremlerden bu yana gerçekleştirilen ilk saldırı oldu.

Kafr Sousa güvenlik ekipleriyle birlikte üst düzey yöneticilerin bulunduğu bir bölge. Şehrin güney batısında yer alan ilçede aynı zamanda siviller de yaygın bir şekilde ikamet ediyor.

Suriyeli yetkililerin aktardığına göre saldırı yerel saatle Pazar günü 00.22’de gerçekleşti ve Şam çevresinde bazı evin zarar görmesine neden oldu. Suriye Dışişleri Bakanlığı, roketlerin 1981’de İsrail tarafından ilhak edilen Golan Tepeleri'nden fırlatıldığını söyledi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölü sayısının siviller de dahil olmak üzere 15 olduğunu bildirdi. Gözlemevinin başkanı Rami Abdel Rahman, “Pazar günkü saldırı, İsrail'in Şam’daki en ölümcül saldırısı” dedi.

Editör: Yadigar Hanım