Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan İsrail Büyükelçiliği konutu önünde toplanan sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan grup, ABD ve İsrail aleyhinde slogan attı. Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları taşıyan yaklaşık 200 kişiden oluşan grup, slogan ve dövizlerle İsrail'i protesto etti. Anadolu Gençlik Derneği, Milli Gençlik Vakfı (MGV) Ankara Şube Başkanı Mustafa Koyuncu, grup adına basın açıklaması yaptı. Her ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya saldırı düzenlendiğini ifade eden Koyuncu, "Mescid-i Aksa ümmetin göz bebeğidir. İlk kıblegahımız Mescid-i Aksa, uluslararası camiada meşruiyeti olan ve devlet olarak tanınan, fakat gerçekte bir terör örgütü olan İsrail'in saldırılarıyla, entrikalarıyla işgal altındadır. Tüm kalbimizle şuna inanıyoruz ki Kudüs Müslümanların en çetin imtihanıdır" dedi.
Mescid-i Aksa'nın işgal altına olmasının sadece Filistinlilerin bir meselesi olmadığını belirten Koyuncu, "Mescid-i Aksa da Kudüs de Filistin toprakları da tüm ümmetin meselesidir. Filistin'e, İslam coğrafyasının tam kalbine bir hançer gibi saplanan İsrail, bölgede yaşanan kaosun, terör olaylarının, iç savaşların ve işgallerin yegane sebebidir. Biz biliyoruz ki bugün Siyonizmin her türlü fesadı yeryüzüne yayabiliyor oluşu onların gücünden değil Müslümanların parçalanmışlığından kaynaklanmaktadır. Evet, terör örgütü İsrail'in Kudüs'ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır" ifadelerini kullandı.
Açıklamanın ardından bir süre slogan atıp tekbir getiren grup, Filistin haklı için edilen duanın ardından olaysız dağıldı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha