Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte vatandaşlar tatil yapabilecekleri nezih yerler arayışında. Ülkedeki mülteci yoğunluğu vatandaşları daha fazla düşünmeye itiyor.

Antalya’nın tatil beldelerinden gelen mülteci dolu caddeler ve sokakların videoları sosyal medyada tepki görmüştü.

Bu haberde, İstanbul’a sadece 2 – 3 saat mesafedeki nezih tatil köy ve kasabalarını derledik.

SAPANCA

Marmara Bölgesi'nde yer alan Sapanca, İstanbul’a yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta doğasıyla ünlü bir tatil cenneti olarak biliniyor. Bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Sapanca Gölü, çevresinde gezilecek birçok yer sunuyor. Göl kıyısı; yürüyüş yolları, bisiklet parkurları ve piknik alanları ile dolu. Sıcak yaz günlerinde temiz sularında yüzebileceğin Sapanca Gölü’nde, tekne turları yapabilir veya su sporlarıyla vakit geçirebilirsin.

Sapanca'da plaj konseptinde mekanlar olmasa da, göl kıyısında rahatça vakit geçirebileceğin pek çok açık alan mevcut. Kırkpınar Plajı, göl kenarında güneşlenmek ve yüzmek için en çok tercih edilen yerlerden biri. Plajda gölün serin sularında yüzebilir veya sandal gezileriyle göl çevresindeki doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsin. Ayrıca, Sapanca Gölü sahili boyunca uzanan piknik alanlarında kalabalıklardan uzakta doğayla iç içe vakit geçirebilirsin. Göl kıyısındaki kafeler ve restoranlarda büyüleyici manzaraya karşı kahveni yudumlayarak gezinin yorgunluğunu atmayı da unutma.

Konaklama seçenekleri açısından oldukça zengin olan Sapanca, ziyaretçilere geniş bir yelpaze sunuyor. Doğaya uyumlu tasarlanmış lüks otellerden butik otellere, ekonomik pansiyonlardan donanımlı bungalov evlere kadar birçok tesisi Sapanca’da rahatça bulabilirsin. Özellikle ahşap mimarili bungalov evler büyük ilgi görüyor ve doğanın içinde huzurlu bir konaklama deneyimi sunuyor. Sapanca Gölü manzaralı oteller ise konforlu ve keyifli bir konaklama arayanlar için mükemmel bir tercih. Spa ve wellness hizmetleri sunan bazı otellerde de yılın yorgunluğunu spa hizmetleriyle atabilirsin.

Sapanca, doğal güzellikleri ve zengin konaklama seçenekleriyle, şehir hayatının stresinden kaçmak isteyenler için ideal bir tatil destinasyonu.

KERPE

İstanbul merkezine yaklaşık 2,5 saat uzaklıktaki Kerpe, Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı huzurlu bir sahil kasabası. Büyüleyici doğal güzellikleriyle ünlü olan Kerpe, özellikle yaz aylarında büyük şehrin kalabalığından kaçmak isteyen insanları kendine çekiyor.

1 haftalık  Almanya tatilinde gezilecek yerler ve en uygun zaman! 1 haftalık  Almanya tatilinde gezilecek yerler ve en uygun zaman!

Kerpe'nin en ikonik tabiat harikası olan Kerpe Kayalıkları, beldeye gelenlerin ilk uğraması gereken yerlerden biri. Denizden yükselen bu devasa doğal kayalıklar, muhteşem manzarasıyla fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Kerpe Limanı’nda ise küçük balıkçı teknelerinin bağlı olduğu kıyıda dinlendirici yürüyüşler yapabilir, limanın huzurlu atmosferinin tadını çıkarabilirsin. Kerpe Orman Kampı da yemyeşil ormanlık alanları, düzenlenmiş yürüyüş yolları ve piknik alanlarıyla ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Kerpe'nin plajları, Karadeniz'in serin ve temiz sularında yüzmek isteyenler için ideal. Kerpe Halk Plajı, geniş kumsalı ve temiz denizi ile İstanbul’a yakın en güzel plajlardan biri. Kumcağız Plajı ise ismini aldığı ince kumlu uzun sahiliyle ünlü ve sığ sularıyla çocuklu aileler için güvenli bir ortam sunuyor. Çevresindeki sarp kayalarla sert rüzgarlardan korunan Kadınlar Plajı da hem çarpıcı güzelliği hem de sakin ortamıyla gözlerden uzakta yüzmek için tercih edilebilecek yerlerden. Kadınlar Plajı’na 8 yaşından büyük erkek çocuklar kabul edilmiyor.

Yelkenden kano ve uçurtma sörfüne kadar çeşitli su sporları da yapabileceğin Kerpe'nin plajları, yaz aylarında İstanbul'un yoğunluğundan kaçmak ve denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

KUMBAĞ

Marmara Denizi kıyısında uzanan Kumbağ, doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi ile dikkat çeken bir sahil kasabası. Tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başaran Kumbağ, günübirlik gezilerin yanı sıra tatiller için de çok tercih ediliyor. Kumbağ Limanı, kasabanın en önemli turistik noktalarından biri ve limanda balıkçı teknelerinin renkli görüntüleri eşliğinde dinlendirici yürüyüşler yapabilirsin. Tekirdağ Şarap Yolu üzerinde bulunan Kumbağ, şarap tadımı ve üzüm bağları gezileri için de harika bir durak.

Kumbağ'ın birbirinden güzel plajları, özellikle yaz aylarında serinlemek ve güneşlenmek isteyenler için ideal adresler. Kumbağ Halk Plajı, geniş ve temiz kumsalı ile hem güneşlenmek hem de denize girmek için mükemmel. Erikli Plajı ise daha sakin ve huzurlu bir plaj ortamı arayanlar için harika bir alternatif sunuyor. Altınova Plajı’nın güzel kumsalında da güzel bir gün geçirebilir ve berrak denizde yelkenden kanoya su sporları yapabilirsin. Kumbağ plajları, hem Marmara Denizi'nin tadını çıkarmak hem de sahil boyunca yürüyüşler yaparak yenilenmek için harika yerler.

Kumbağ’da her bütçeye uygun oteller, pansiyonlar ve butik otellerde konforlu bir tatil yapabilirsin. Kumbağ otellerinin çoğu sahile yakın konumda ve modern olanaklarla donatılmış. Daha samimi ve huzurlu bir ortam arayanlar ise Kumbağ pansiyonlarını da tercih edebilirler. Kumbağ çevresindeki köylerde ise ev konforundaki aile pansiyonlarında dinlendirici ekonomik bir tatil yapabilirsin. Kumbağ’da hem sahil kenarında hem de çam ormanları arasında hizmet veren donanımlı kamp alanları ile karavan parklarında da ekonomik fiyatlarla güzel bir tatil yapmak mümkün.

AVŞA ADASI

Marmara Denizi'nin en güzel köşelerinden biri olan Avşa Adası, İstanbul’a olan yakınlığı ve Yenikapı ile Bostancı’dan düzenlenen feribot seferleriyle kolay ulaşılabilen çok popüler bir tatil destinasyonu. Avşa Adası’nın merkezi, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Avşa Adası Meydanı, adanın kalbinde yer alıyor ve çeşitli kafeler, restoranlar ile hediyelik eşya dükkanlarıyla çevrili. Manastır Tepesi ise adanın en yüksek noktası ve muhteşem deniz manzaraları sunduğu için çok ziyaret ediliyor. Avşa Adası’nın önemli tarihi yerleri arasında Agios Georgios Manastırı bulunuyor. Bizans döneminden adada kalan az sayıdaki manastırdan biri olan Agios Georgios Manastırı, 1638'de deniz kenarında inşa edilmiş. Avşa Adası’nın çevresinde bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri yaparak ise adanın her köşeye yayılan güzellikleri kolayca keşfe çıkabilirsin.

KIYI KÖY

Kıyıköy, Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı şirin ve tarihi bir sahil beldesi. Marmara Denizi ve Karadeniz'in kesiştiği harika bir konumda bulunan Kıyıköy, doğal güzellikleriyle hem hafta sonu gezileri hem de yaz tatilleri için tercih edilebilecek bir yer. Kıyıköy Kalesi, Aya Nikola Manastırı ve Panayır İskelesi gibi tarihi yapılar, bölgenin geçmişine tanıklık etmek isteyenlerin ilk uğraması gereken yerler. Ayrıca, kasabanın dar ve taş döşeli sokaklarında dolaşırken tarihi evlerin harika fotoğraflarını çekerek huzurlu atmosferde yorgunluk atabilirsin.

1. derece doğal sit alanı olarak korunan Pabuçdere ve Kazandere, Kıyıköy’de her doğa tutkununun mutlaka görmesi gereken yerlerden. Dereler kenarındaki alabalık çiftliklerinde taze balıklar ve yöresel mezeler tadabilir, piknik yapabilir ve her mevsim farklı doğa güzellikleri izleyebilirsin. Kıyıköy’ün ince kumlu sahili ise sıcak yaz aylarında serin Karadeniz sularında yüzmek isteyen İstanbulluların sıkça uğradığı yerler arasında. Kıyıköy’e sadece 15 kilometre uzaklıktaki Kastros sahili de hem tertemiz denizi hem de turistik tesisleriyle ilgi çekiyor. Selvez Köyü Plajı ve Poliçe Koyu da kalabalıklardan uzakta doyasıya yüzmek isteyenler için ideal adresler.

Konaklama seçenekleri açısından çok zengin olan Kıyıköy’de doğaya uyumlu tasarlanmış butik otellerden, aile pansiyonları ve donanımlı apart otellere kadar birçok seçeneği bir arada bulabilirsin. Doğa ile iç içe olmak isteyenler ise Kıyıköy çevresindeki büyüleyici longoz ormanlarında veya sahile yakın noktalarda hizmet veren bungalov otelleri ve kamp alanlarını tercih edebilirler.

İĞNE ADA

İğneada, Karadeniz kıyısındaki yer alan keşfedilmeye değer bir sahil beldesi. El değmemiş doğal güzellikleri ve biyolojik çeşitlilik ile ünlü olan İğneada, özellikle İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı ile her yıl binlerce doğa tutkununu kendine çekiyor. Longoz (subasar) ormanları, nadir bulunan bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yaparak onlara üreme alanı sağlıyor. Ayrıca İğneada'nın çevresinde yer alan Erikli Gölü ve Mert Gölü, ev sahipliği yaptığı onlarca kuş türüyle kuş gözlem turları ve doğa yürüyüşleri için en sevilen rotalar arasında. Göl kenarlarında piknik ve kamp yaparak da İstanbul’un kalabalığından bir süre uzaklaşarak dinlenebilirsin. Dupnisa Mağarası ise binlerce yıllık etkileyici bir tabiat harikası olarak bölgede düzenlenen mağaracılık turlarının en önemli  duraklarından biri.

İğneada'nın Ege ile Akdeniz’i aratmayan plajları, Karadeniz'in berrak sularının tadını çıkarabileceğin uzun ve geniş kumsalları ile ünlü. İğneada Plajı, ince kumları ve temiz denizi ile hem yüzmek hem de güneşlenmek için en çok tercih edilen yerlerden. Limanköy Plajı ve Beğendik Plajı gibi daha sakin plajları da İğneada’da keşfederek, yaz kalabalıklarından uzakta Karadeniz’in mavi sularının tadını çıkarabilirsin.

İğneada, konaklama seçenekleri bakımından her bütçeye uygun geniş bir yelpaze sunuyor. Karadeniz kıyısında hizmet veren butik oteller, apart oteller ve pansiyonlar, konforlu bir konaklama için tercih edilebilir. Yemyeşil doğal güzellikler içinde tatil yapmak isteyenler ise bungalov otelleri ve kamp alanları seçeneklerini değerlendirebilirler. Özellikle İğneada Longoz Ormanları'na yakın konumlarda doğaya uyumlu bir şekilde tasarlanmış bungalov oteller ve orman köşkleri çok ilgi görüyor. İğneada’da hem sahil kenarında hem de Mert Gölü ve Erikli Gölü çevresinde kamp alanı alternatifleri bulman mümkün.

YALIKÖY

Çatalca ilçesine bağlı şirin bir belde olan Yalıköy, Karadeniz kıyısında yer aldığı için yaz aylarının sevilen kaçış noktalarından biri. Doğal güzellikleri, temiz havası ve huzurlu atmosferi ile bilinen Yalıköy, İstanbul şehir merkezinden uzaklaşıp doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler için ideal bir adres. Beldenin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Yalıköy Ormanı, ilk keşfetmen gereken yerlerden. Bu yemyeşil orman; doğa yürüyüşleri, piknikler ve bisiklet turları için mükemmel bir ortama sahip. Ayrıca Yalıköy'ün çevresinde bölgenin el değmemiş doğal güzelliklerini keşfedebileceğin küçük göletler ve akarsular da bulunuyor.

Sıcak yaz günlerinde serin Karadeniz sularının tadını çıkarmak isteyenlerin ilk gitmesi gereken yer ise Yalıköy Plajı. İnce kumlu geniş kumsalıyla dikkat çeken Yalıköy Plajı’nın berrak denizi ise hem şnorkelli dalışlar yapmak hem de yüzmek için çok uygun. Plajda kano, deniz bisikleti ve uçurtma sörfü gibi çeşitli su sporları yaparak veya plaj voleybolu oynayarak da güzel zaman geçirebilirsin. Yalıköy kıyı şeridi boyunca kalabalıklardan uzakta yüzebileceğin veya piknik yapabileceğin küçük koylar bulman da mümkün.

Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmasından dolayı çok ilgi gören Yalıköy'de küçük butik oteller, aileler için uygun apart oteller ve ev konforunda tatil yapabileceğin aile pansiyonlarında dinlendirici bir tatil yapabilirsin. Doğa ve deniz manzaralı otellerde organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılardan yöresel lezzetlere kadar birçok seçenek konuklara sunuluyor. Kamp yapmayı sevenler ise Yalıköy Ormanı ve çevresindeki doğal alanlarda çadırlarını kurabilirler.

PAŞALİMANI ADASI

Marmara Denizi'nde Erdek ilçesi sınırı içinde yer alan küçük ve huzurlu Paşalimanı Adası, İstanbul’dan feribotlarla kolayca ulaşılabilecek bir tatil cennet. Doğal güzellikleri, sakin atmosferi ve bozulmamış köy yaşamı ile ünlü olan ada, huzurlu ve dinlendirici bir tatil arayanların tercih edebileceği İstanbul’a yakın yerler arasında. Adanın en dikkat çekici yeri olan Paşalimanı Köyü; dar sokakları, taş evleri ve sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer. Ayrıca adanın çevresinde yer alan zeytinlikler ve üzüm bağları, doğa yürüyüşleri veya bisiklet turları yapmak için mükemmel bir ortama sahip. Paşalimanı Adası’nın tarihi dokusunu hissetmek isteyenler ise Bizans ile Osmanlı dönemlerinden günümüze kalan tarihi kilise, manastır ve camileri ziyaret edebilirler.

Paşalimanı Adası, huzurlu ortamı ve doğal güzelliklerinin yanı sıra tertemiz plajlarıyla da insanları kendine çekiyor. Adanın çevresinde yer alan küçük ve bakır koyları, tekne gezileri veya doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabilirsin. Adanın en popüler plajlarından biri olan Harmanlar Plajı ise ince kumları ve tertemiz berrak denizi ile tatilcilerin en sevdiği yerlerden. Paşalimanı Adası’nın çevresinde de yürüyüşler veya tekne gezileriyle keşfe çıkabileceğin birçok küçük doğal koy ve plaj bulunuyor.

Paşalimanı Adası’nda ev konforunda ekonomik tatiller yapabileceğin aile pansiyonları, apart oteller ve küçük butik oteller çok ilgi görüyor. Deniz ve doğa manzaralı Paşalimanı Adası otellerinde organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar, yöresel lezzetler ve zengin içecek seçenekleri misafirlere sunuluyor. Çoğu otelden ada merkezi ve sahile kısa bir yürüyüşle ulaşmak mümkün.

Editör: Habererk Haber Merkezi