İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı sonrasında koltuğa oturan Johnson'ın liderliğindeki hükümet, 2019'da Kraliçe 2. Elizabeth’ten Parlamento’yu askıya almasını talep etmiş, Kraliçe de bu talebi onaylamıştı. Johnson’ın bu adımla Brexit sürecinde muhalefetin manevra alanını daraltmaya çalışması ülkede uzun süre tartışma yaratmıştı

Anayasa Mahkemesi ise parlamentonun askıya alınmasınıb “yasa dışı” olduğuna hükmetmiş, Johnson da özür dilemek zorunda kalmış ve Kraliçe'yi de zor duruma sokmakla suçlanmıştı.

Boris Johnson başbakanlığı boyunca birçok defa parlamentonun ve hükümetin kurallarına aykırı hareket etmekle eleştirildi.

Konutunun bağışlarla yenilenmesi

Johnson'ın yaşadığı ilk skandallardan biri de, WhatsApp'ta bir Muhafazakar Parti bağışçısından para istediğinin ortaya çıkmasıyla patlak vermişti. Downing Caddesi'ndeki başbakanlık konutunun 200 bin sterline yenilenmesi ve bunun için bağışların kullanılması, Johnson'a yönelik yolsuzluk iddialarını gündeme getirmişti.

Johnson'ın alınan bağışları rapor etmemesi nedeniyle lideri olduğu Muhafazakar Parti'ye geçen aralıkta yaklaşık 17 bin sterlin para cezası verilmişti.

Partygate skandalı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ı en fazla zorlayan skandallardan biri de Covid-19 yasaklarının en yoğun uygulandığı dönemde başbakanlık ofisinde sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı partilerdi.

Partilerde çekilen fotoğrafları günlerce manşetten düşmeyen ve muhalefetin istifasını istediği Johnson, 2020’de Başbakanlık Konutu’nda düzenlenen bir etkinlik nedeniyle para cezasına çarptırılmıştı. Birçok defa özür dileyen Johnson, o dönemde de istifa etmeyi reddetmişti.

Muhafazakar Parti’de taciz skandalı

Boris Johnson’a yönelik tepkiler, Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Grup Yöneticisi Chris Pincher hakkındaki taviz iddialarıyla daha da alevlendi. Pincher, taciz haberlerinden sonra istifa ederken Başbakan Johnson'ın iddialardan haberdar olmasına karşın Pincher'ı göreve getirdiği ortaya çıkmıştı. Johnson bu kararından ‘büyük üzüntü’ duyduğunu söylese de tepkiler kendi partisinde de giderek büyüdü.

Muhafazakar Parti’de Johnson'la ilgili geçen ay düzenlenen güven oylamasında 359 Muhafazakar milletvekilinden 148’i Johnson’a güvenmedikleri yönünde oy kullanmıştı. Boris Johnson’ın güvenoyu almasına rağmen parti içinde giderek büyüyen hoşnutsuzluk dikkat çekmişti.

Parti son dönemde düzenlenen yerel seçimlerde de büyük oy kaybetmişti

Son olarak Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid'in hükümette yaşanan skandalların ardından görevden ayrılması istifa dalgasına ve hükümet krizine yol açtı.
 

Editör: Habererk Haber Merkezi