NASA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, astronotlar, planlanan Artemis III Ay misyonu kapsamında Ay’a indiklerinde yüzeyde yürümek için merkezi ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan uzay altyapısı geliştiricisi Axiom Space şirketi tarafından sağlanan yeni nesil uzay kıyafetlerini giyecekler. NASA’nın söz konusu şirketi, Artemis III görevi için modern kıyafetler geliştirmesi için seçtiği ve kıyafetin ilk prototipinin Houston’daki Uzay Merkezi’nde dün düzenlenen etkinlikte tanıtıldığı ifade edildi.

YENİ KIYAFET DAHA ESNEK VE KADINLARA UYUMLU

Axiom Araç Dışı Hareketlilik Birimi (Extravehicular Mobility Unit) veya AxEMU olarak adlandırılan uzay kıyafeti, NASA’nın uzay kıyafeti prototip geliştirmelerini temel alıyor ve en son teknolojiyi, gelişmiş hareketliliği ve Ay’daki tehlikelere karşı ek korumayı içeriyor. Ay keşifleri için gereken hareket aralığına ve esnekliğe sahip olduğu ifade edilen kıyafet, kadın ve erkek mürettebat üyelerine uyumlu olacak. Şirket kıyafeti, Artemis görevinden önce uzay benzeri bir ortamda test edecek.

"LİDERLİĞİ SÜRDÜRMEK İÇİN KRİTİK ÖNEME SAHİP"

Açıklamada NASA Yöneticisi Bill Nelson’un ifadelerine de yer verildi. Nelson, NASA’nın Axiom ile ortaklığının, astronotları Ay’a indirmek ve uzayda Amerikan liderliğini sürdürmek için kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “NASA'nın uzun yıllara dayanan araştırma ve uzmanlığına dayanan Axiom'un yeni nesil uzay kıyafetleri, yalnızca ilk kez bir kadının Ay'da yürümesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha fazla insanın Ay'da bilimi keşfetmesi ve yürütmesi için her zamankinden daha fazla fırsatlar sunacak” dedi.

Artemis görevleri aracılığıyla NASA, ilk kez bir kadını ve ilk kez beyaz olmayan bir insani Ay’a indirecek.

Editör: Bumin Kağan Muti