Son seçim anketi çalışmasında yeni Cumhurbaşkanında olması gereken özellikler ortaya çıktı. Vatandaşlar Cumhurbaşkanının "adil", "tarafsız" ve "demokrat" olmasını istedi.

Milli Gazete'nin haberine göre, Aksoy Araştırma son ayların en çok merak edilen sorularından biri olan Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili önemli tespitlerde bulundu. "Cumhurbaşkanı nasıl birisi olsun" sorusu vatandaşa yöneltilirken ortaya siyasi partilerin yararlanabileceğini sonuçlar çıktı.

Araştırma şirketleri son seçim anketi çalışmalarına hız verdi. Partilerin son oy oranları hakkında bilgiler veren araştırma şirketleri bunun yanı sıra oldukça ilgi çeken verilerde paylaşmaya devam ediyor.

VATANDAŞ NASIL BİR CUMHURBAŞKANI İSTİYOR?

Son seçim anketi çalışmasını kamuoyuna duyuran AKSOY araştırma vatandaşa “Türkiye Cumhuriyet Cumhurbaşkanı’nın nasıl biri olmasını daha çok istersiniz?” sorusunu yöneltti.

Birçok özelliği listesinde barındıran AKSOY Araştırma vatandaştan bunların arasından 3 tanesinin seçmesini istedi. Ortaya çıkan tabloda vatandaşlar, yüzde 42.8’i oranında yeni Cumhurbaşkanının "Adil" olması gerektiğini istediklerini belirtti. Bunun yanı sıra yine vatandaşın en çok istediği özellik, yüzde 35 oranında "Tarafsız" ve yüzde 26.2 oranında "Demokrat" oldu. Listede yer alan 20 tane özellikten son olarak yüzde 1.8 oranıyla “Sakin” olması özelliği geldi.