Bu yıl 37. kez yayımlanan Forbes’un Milyarderler Listesi’nde Türkiye’den 26 isim yer aldı.

BERNARD ARNAULT İLK SIRADA

Louis Vuitton ve Sephora gibi markaları bünyesinde barındıran Fransız holding LVMH'nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault, bu yılın zengin insanı olarak listede yerini aldı. 74 yaşındaki Fransız iş insanının servetinin toplam değeri 2022'de 158 milyar dolarken bu yıl 211 milyar dolar olarak açıklandı.

ELON MUSK YOKSULLAŞTI

Geçen yıl Twitter'ı yüksek fiyata satın almasıyla sahip olduğu Tesla şirketinin hisseleri düşen Elon Musk, milyarderler listesinde 1'inci sıradan 2'nci sıraya indi. Musk'ın serveti geçen yıla göre 39 milyar dolar azalışla yaklaşık 180 milyar dolar olarak hesaplandı.

JEFF BEZOS 3. SIRADA

Onları sırasıyla 114 milyar dolarlık servetiyle Amazon'un CEO'su Jeff Bezos, 107 milyar dolarlık yazılım şirketi Oracle'ın Yönetim Kurulu Başkanı Larry Ellison ve 106 milyar dolarlı servetiyle ABD'li yatırımcı Warren Buffett izledi.

Türkiye’den 26 isim ise şöyle:

Listede yer alan 26 Türk milyarderin 15'i servetini geçen seneye göre artırdı. Listeye göre, Türkiye'nin en zengin milyarderi SASA Polyester'in sahibi İbrahim Erdemoğlu. Servetinin toplam değeri 5 milyar 300 milyon dolar olan Erdemoğlu genel listede 497. sırada yer alıyor.

Erdemoğlu'nu 534. sırada 5 milyar dolarlık servetiyle Yıldız Holding'in sahibi Murat Ülker izliyor.

Yine SASA Polyester'in sahiplerinden İbrahim Erdemoğlu'nun kardeşi Ali Erdemoğlu ise 4 milyar 700 milyonluk servetiyle Türkiye'nin üçüncü, dünyanın 580. zengini olarak öne çıkıyor.

Koç holdingin en büyük hissedarlarından olan Semahat Sevim Arsel, 3 milyar dolarlık servetiyle Koç ailesinden listeye giren isimlerden biri. Arsel, Türkiye'nin dördüncü, dünyanın 982. en zengin milyarderi.

Editör: Habererk Haber Merkezi