Bosna Hersek Federasyonu ve İslam Birliği temsilcilerinin katıldığı anma töreninde Kur'an-ı Kerim okundu ve şehit mezarları ziyaret edildi.

İYİ Partililerden oluşan bir heyet de anma töreninde hazır bulundu. İYİ Parti GİK Üyeleri Meral Alemdar, Meltem Ünal Erzen, kurucu üyeler Sevinç Uraz, Vedat Yenerer, Fatma Kamiloğlu, İYİ Parti Kartal Kadın Meclisi Başkanı Kamile Bekdemir Ahmiçi mezarlığında ve anıtta düzenlenen resmi törenlere katıldılar. İYİ Parti temsilcileri Bosna Federasyonu Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegoviç ile bir araya gelerek Meral Akşener'in mesajını ilettiler. Anma törenlerine katılan İYİ Partililer adına Türkçe ve Boşnakça olarak bir açıklama yapan Vedat Yenerer 1993 yılında katliam sonrasında köye geldiğini ve Bosna'da yaşanan savaşı bir gazeteci olarak her cephede izlediğini belirtti. 

Yenerer’in açıklaması şöyle: "Bugün Ahmiçi Köyü’nde Ayrılıkçı Hırvat Birlikleri tarafından 16 Nisan 1993'te hunharca katledilen, camileri yerle bir edilen 116 masum Boşnak’ı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Karıncayı bile incitmeyen 8 yaşındaki çocuklardan, alnını secdeden kaldırmayan 82 yaşındaki Allah dostlarına kadar tüm insanları aynı gün canice katleden, insanlıktan nasibini almamış silahlı Hırvat çetelerini bir kez daha telin etmek için buraya geldik. Bosna Hersek’in varlık mücadelesi için hiç çekinmeden canını feda eden Evlad-ı Fatihan Boşnaklar, her zaman ve her zeminde Türkleri kendinden bilmiş ve doğal olarak yardım beklemiştir. Bizler geçmişte olduğu gibi bugün de Boşnak kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermeye geldik.

İYİ Parti olarak tarihe altın harflerle geçen şanlı direnişte Bosna Hersek’teki Müslüman -Türk varlığının yücelmesi için eşini ve evladını kaybedenleri, Bosna için canını verenleri ve geçmişten bugüne Boşnak ve Türk kardeşliğini yaşatanları rahmet ve minnetle anıyor, hepsinin aziz ruhları önünde şükranla eğiliyoruz.