CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’nu İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu karşıladı.

Kılıçdaroğlu’na ziyaretinde CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu, Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun eşlik etti. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Akşener, ortak basın açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu, “Bizim demokrasi tarihinde ilk imzayı atma gibi bir geleneğimiz var. Bu kez yine güzel bir demokrasi geleneğine ortak imza atıyoruz. Türkiye’de Cumhuriyet tarihinde ilk kez demokratik anlamda çok geniş bir işbirliğini İYİ Parti ile hayata geçiriyoruz. Biz demokrasi mücadelesi veriyoruz, huzur içinde birlikte yaşama mücadelesi veriyoruz. Kavgadan yana değiliz, barıştan, huzurdan yanayız. İsteriz ki bütün belediye başkanlarımız kentlerini huzur içinde yönetsinler ve yönetirken de hiçbir ayrımcılık yapmasınlar, bütün vatandaşları kucaklasınlar. İYİ Parti ile yaptığımız işbirliğinin kahramanları var. İki arkadaş İYİ Parti’den, iki arkadaş CHP’den uzun çaba gösterdiler, biz genel başkanlara hazır bir liste getirdiler. Emeği ödüllendirmek gerekiyorsa dört arkadaşıma teşekkür ediyorum. Bizler bu uzlaşma kültürünü bu bağlamda, geniş bağlamda Türkiye’nin önüne koyduğumuz için mutluyum” dedi.

“CUMHUR İTTİFAKI’NI OLUŞTURAN İKİ SİYASİ PARTİNİN OLUŞTURDUĞU SİSTEME HAKARET EDEN, ONLARI TAHKİR EDEN BİR DİL KULLANMADIK"

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ise, ilk işbirliği kararını CHP Genel Merkezi’nde aldıklarını hatırlatarak, “Bugün sonuçlandığını paylaşmak üzere İYİ Parti Genel Merkezi’nden iki genel başkan olarak sizlerle bir aradayız. Bende CHP’nin ve İYİ Parti’nin temsilcisi olan bu iki arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Zaman zaman intiharın eşiğine geldiler ama durum iyi. Uzun bir süreçti. Türkiye’de ortak çıkarların ortaya koyulabileceğini, kişisellikten uzak bir çalışma yapılabileceğini Türkiye’ye bu arkadaşlarımız sağlamış oldular” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin coğrafyası, jeopolitik konumu nedeniyle hem iktidarın hem muhalefetin Türkiye ile hedefleri olan grup, ülke veya terör örgütleri konusunda dikkatli olması gerektiğini, Türkiye’yi korumak için ne gerekiyorsa yapması gerektiğini, her iki genel başkan olarak defalarca bu tür problemlerde iktidarın yanında durduklarını söyleyen Akşener, şöyle konuştu:

“Burada bir sorun yok, bunlar hep olacak ve devam edecek Türkiye’nin coğrafyası nedeniyle. Ama biz yerel seçime gidiyoruz. Yerel seçimde muhtar, belediye meclis üyesi, il belediye başkanı seçeceğiz. Dolayısıyla savaş tamtamları eşliğinde çok kutuplaştırıcı, milleti birbirine düşüren bu tür işbirliklerinin arkasında duran iki siyasi partinin de kurumsal sistemi içerisinde yöneticisi var, taraftarı, seçmeni var. Nasıl ki Cumhur İttifakı’nı oluşturanların olduğu gibi. Sayın Kılıçdaroğlu da, ben de bu zamana kadar Cumhur İttifakı’nı oluşturan iki siyasi partinin oluşturduğu sisteme hakaret eden, onları tahkir eden bir dil kullanmadık. Biz bütün bunlara rağmen huzurun, kardeşliğin ve seçimlerin sadece yerel seçimler olduğunu ve o yerel seçimlerde aday olan arkadaşlarımızın projelerinin tartışılacağı, o ile, ilçeye ve o beldeye hangi hizmetlerin yapılacağının adaylar tarafından yapılacağını sağlayacağız.”

İYİ Parti CHP işbirliğinin detayları belli oldu.

Başkent’te 8 ilçede işbirliği yapılacak, Etimesgut’ta ayrı adaylarla yarışa girilecek. Akşener’in memleketi Kocaeli’nde, Büyükşehir ve üç ayrı ilçede, CHP teşkilatı İYİ Parti’yi destekleyecek.

İYİ Parti ve CHP Ankara’nın 8 ilçesinde işbirliği yaptı, 17 ilçede ise ayrı adaylarla yerel seçimlere girecekler. Başkent’te; Gölbaşı, Kahramankazan, Kızılcahamam ve Nallıhan’da CHP, İYİ Parti’nin adaylarını destekleyecek. Ayaş, Elmadağ, Polatlı ve Yenimahalle’de ise İYİ Parti, CHP’nin başla adaylarına destek verecek. Başkent’te en çok konuşulan ilçelerin başında gelen Etimesgut’ta ise iki parti de kendi adayını çıkaracak.

ANTALYA’DA TÜM İLÇELER MUĞLA’DA BÜYÜKŞEHİR

Kamuoyunun merakla beklediği bölgelerin başında gelen Antalya’daki 19 ilçenin tamamında işbirliği söz konusu. 12 ilçede CHP, 7 ilçede ise İYİ Parti aday çıkaracak. Muğla’da ise partiler ilçe düzeyinde işbirliği yapmayacak, kendi adaylarıyla yarışa katılacak. Ancak, Muğla Büyükşehir seçimlerinde İYİ Parti, CHP’yi destekleyecek.

BÜYÜKŞEHİR, BAŞİSKELE, KANDIRA VE KÖRFEZ

Akşener’in memleketi Kocaeli’nde, Büyükşehir’de CHP aday çıkarmadı ve İYİ Parti’nin adayını destekleme kararı aldı.

İlçeler bazında ise 8 noktada, İYİ Parti’nin CHP’yi destekleyeceği açıklandı. Başiskele, Kandıra ve Körfez ilçelerinde ise CHP teşkilatları İYİ Parti adaylarını destekleyecek , Çayırova'da iki parti birbirlerini destekleyecek.

27 İLDE UZLAŞMA

İki parti 22'si büyükşehir belediyesi olmak üzere 27 ilde uzlaşma sağladı. Büyükşehirlerin 12'sinde CHP, 10'unda ise İYİ Parti aday gösterecek.

Diğer illerin 4'ünde CHP'nin, birinde ise İYİ Parti'nin adayı yarışacak.

ÜSKÜDAR CHP'YE, GÖLBAŞI İYİ PARTİ'YE

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde her iki parti kendi adayıyla yarışacak, Gölbaşı ilçesi ise İyi Parti’ye bırakıldı. İyi Partili aday gösterilecek.  İstanbul’un Üsküdar ilçesinde CHP’den aday gösterilecek. Muğla’nin Bodrum ilçesinde iki parti de kendi adayıyla yarışacak.