İYİ Parti’nin 27 Nisan’da yapılacak olağanüstü kongresi öncesinde, partide liderlik için ‘ağabey formülü’ tartışılıyor. Kongre yaklaşırken, liderlik için yeni adayların çıkıp çıkmayacağı ve öne çıkan isimler merak konusu oldu.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın aktardığı son kulis haberlerine göre:

Meral Akşener’in başkanlığını sürdürmesi için bir süreç başlatılabilir. Genel İdare Kurulu (GİK) kararıyla olağanüstü kongrenin ertelenmesi için bazı girişimler olduğu ve parti içinde hareketlilik yaşandığı belirtiliyor. GİK toplantısı için 50 üyenin %20’sinin, yani 10 kişinin imzası gerekiyor. Toplantının gerçekleşmesi için ise mevcut üye sayısının yarısından bir fazlasının, yani 26 kişinin katılımı şart. İmza süreci tamamlanırsa toplantının yapılacağı söyleniyor. Akşener’in bu girişime onay vermesi halinde GİK toplanabilir, ancak ret ederse girişim yarım kalabilir.

Parti tüzüğü, genel başkana olağanüstü kongre toplama yetkisi veriyor. Bu yetkinin GİK tarafından kaldırılıp kaldırılamayacağı tartışılıyor. Parti içinde çoğunluk, GİK’in bu yetkiye sahip olmadığını düşünürken, bazıları kurultay sonrası GİK’in en yetkili organ olacağını ve kararlarının geçerli olacağını savunuyor. Ancak GİK kararıyla kongrenin ertelenmesi konusunda henüz bir netlik yok.

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında bir komiser daha gözaltına alındı Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında bir komiser daha gözaltına alındı

Akşener’in Musavat Dervişoğlu’na desteği konusunda parti içinde şüphe kalmadı. Akşener’in bazı milletvekillerini arayarak Dervişoğlu’na destek olmalarını istediği iddia ediliyor. Akşener’in sadece Dervişoğlu ile görüştüğü ve bu durumun dikkat çektiği belirtiliyor. Akşener’in teşkilatla görüşmeler yaparak Dervişoğlu’nun kazanma şansını değerlendirdiği ve GİK sürecine yeşil ışık yakabileceği söyleniyor.

‘Ağabey formülü’ ise başka bir tartışma konusu. Parti içinde herkesin üzerinde mutabık kalabileceği bir isim aranıyor. Olağanüstü kongrede seçilecek ve partiyi olağan kongreye taşıyacak tarafsız bir isim üzerinde duruluyor. Cihan Paçacı’nın ismi de bu bağlamda gündeme geliyor. Dervişoğlu’nun ağabey formülüne talip olduğu ancak ‘aday olmayacağım’ demediği için ikna edici bulunmadığı ifade ediliyor.

Yarışta en avantajlı görülen üç isim Erhan Usta, Koray Aydın ve Tolga Akalın olarak belirtiliyor. Usta’nın henüz resmi adaylığını açıklamadığı, Aydın’ın hazırlıklı olması nedeniyle şanslı görüldüğü ve Akalın’ın süreci yakından takip ettiği ve etkili olduğu değerlendiriliyor. Yarışın Aydın ile Dervişoğlu arasında geçeceği öngörülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi