Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti'ye yerel seçimlerde 'ittifak çağrısında' bulunması, ülkücü camiayı karıştırdı. İYİ Parti'den gelen "Devlet Bey bir üçüncü yol çağrısı yapıyorsa, yani bir milliyetçiler ligi kurmak istiyorsa zaten biz oradayız. Buyursun gelsin" yanıtının ardından konuşan İYİ Partili Oktay Vural da "İrademizi ipotek ettirmeyiz" açıklamasında bulundu.

Siyasi partiler yerel seçimler öncesi çalışmalarına hız verirken, ittifaklar konusunda nasıl bir yol izleyeceği merak edilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 26 Ağustos'ta yapacağı açıklama bekleniyor. Akşener'in açıklaması öncesi MHP lideri Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti'ye yaptğı 'ittifak' çağrısı gündem oldu.

MHP liderinin, "Çağırdık dönmediniz yuvaya, yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına" mesajının ardından İYİ Parti Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. 

Haber Global Muhabiri Saliha Çolak'ın aktardığı kulis bilgilerine göre Vural, ittifak çağrısına ilişkin, "İrademizi ipotek ettirmeyiz" yorumunu yaptı.

"İTTİFAK TEKLİFİMİZ DE YOK ARAYIŞIMIZ DA YOK"

Vural, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İttifaklara ne mecburuz ne de mahkumuz. Böyle bir mecburiyeti reddediyoruz. Biz sadece millete mecburuz. 'Böyle yapmazsan bu kazanacak, şu kazanacak ya da şu kaybedecek.' İrademizi birine teslim edecek halimiz yok. Cumhuriyetin yüzüncü yılında irademizi ipotek ettirecek değiliz. İYİ Parti rüştünü ispat etmiş bir parti. Hedefleri, ilkeleri var. Başkaları bizi araçsallaştıramaz. Birilerine kazandırmak ya da kaybettirmek gibi bir derdimiz yok. Biz kazanmak istiyoruz milletimiz kazansın istiyoruz.

İYİ Parti'yi 'İttifakta olacak mısınız, olmayacak mısınız?' şeklinde değerlendirmeye tutmak haksızlıktır. Kendimizi geleceğe yönelik varsayımsal ittifak modeli ekseninde ne mecbur ne de mahkum hissediyoruz. İttifak teklifimiz de yok arayışımız da yok. Ama lokal işbirlikleri olabilir. İYİ Parti şu an toplumsal çoğunluğa ulaşmak için vatandaşla buluşmaya kararlı. İşbirliği sonraki mesele. Siyasi çıkarlarımızı maksimize etmeye çalışmıyoruz.

"TÜRKİYE'NİN SORUNLARININ ÇÖZÜM YERİ GENEL SEÇİMDİR"

İktidara muhalif bir partiyiz, hedefimiz çoğunluğa ulaşmak. Türkiye'nin sorunlarının çözüm yeri genel seçimdir. İradenin değiştirilmesi gereken yer genel seçim. Yerel seçimlerin siyasi sonucu olmaz. Türkiye'nin sorunlarının kaynağı yerel yönetimler değil. Türkiye’yi yönetmeye talip olmayan siyasetin amacı da yok demektir. HDP ile olmadık, olmayacağız. HDP ile işbirliği algısının maliyetini gördük. Seçim döneminde teşkilatlarımız HDP konusunda haksız saldırılara maruz kaldı. Biz böyle bir tabloda yer almayız."

Editör: Yadigar Hanım