Kongre Yolunda Bir Yenilenme Çağrısı


Türk siyasi sahnesinin önemli aktörlerinden İyi Parti, kritik bir kongre sürecine girerken, partinin geleceği ve Türk demokrasisi adına bir dönüm noktasında bulunuyor. 

Bir aile şirketi gibi yönetilmemeye özen gösterilmesi gereken siyasi partiler, sundukları seçeneklerle milletin önüne çıkarken, aynı zamanda bu seçeneklerin liyakatine de kefil olmalıdırlar. 

İyi Parti'nin yaklaşan kongresi, partinin rotasını belirleyecek ve Türk milleti için sunduğu alternatifin kalitesini gözler önüne serecek bir fırsat olarak görülmelidir.

Siyasi partilerin, seçmen davranışlarını anlamak ve bu anlayışla politika geliştirmek adına bilimsel yöntemlere ve saha çalışmalarına başvurması günümüzde kaçınılmaz bir gerçektir. 

İyi Parti'nin son dönemdeki politikaları, yapılan ölçümler ve saha gezileri neticesinde, geniş bir seçmen kitlesi tarafından onaylanmamış gibi görünmektedir. 

Bu bağlamda, partinin mevcut politikalarında ısrar etmesi, eleştirilere rağmen bu yolda devam etmesi, parti içi ve parti dışı birçok kesim tarafından yanlış bir strateji olarak değerlendirilmektedir. Seçmen bu politikaları görmezden gelmiş, oy vermemiştir.

Bu durum, İyi Parti'nin iç dinamikleri açısından da bir yenilenme ve dönüşüm ihtiyacını gündeme getirmektedir. 

Parti içi birliğin sağlanamaması, dışarıya karşı güçlü ve inandırıcı bir hikaye oluşturulmasını zorlaştırmakta, bu da partiye olan güveni ve itibarı olumsuz etkilemektedir. 

Kongre süreci, bu bağlamda, parti içi demokrasinin işlerliğini, liyakat ve yenilenme ihtiyacının önemini bir kez daha vurgulayan bir süreç olarak öne çıkarılmalıdır.

İyi Parti'nin önündeki kongre, sadece bir yönetim değişikliği ya da politika güncellemesi fırsatı değil, aynı zamanda parti içi birliği sağlama, liyakati öne çıkarma ve geniş seçmen kitleleri nezdinde güven tazeleme imkanı olarak değerlendirilmelidir. 

“İçimizden en önde olanlardan biriyle yolumuza devam edeceğiz" yaklaşımı ile seçilecek Genel Başkan ve kurulları; parti içi demokrasinin güçlendirilmesi ve liyakat esasına dayalı bir yenilenme sürecini baltalayacak, İYİ partinin siyasi hayatına yeni bir darbe vuracaktır!


İyi Parti'nin, bu kongreyle birlikte, Türk siyasetine ve Türk milletine sunduğu alternatifin kalitesini artırması, geleceğe dair umutlu bir vizyon oluşturmasını bekliyoruz!

İyi Parti'nin bu süreçten güçlenerek çıkması, Türk demokrasisi için önemli bir kazanım olacaktır.

İYI partide siyaset yapanların siyaseti açık yapmaları ülkenin ihtiyacıdır. 

Kulisleri merak ederek siyasetçi aramaktan yorulduk. 

Vatandaş gizemli siyasetçi ve korku saçan siyaset dili ile kandırılmaktan bıktı.

İYİ partiden açık ve net siyaset dili arıyor ve istiyoruz.

İYİ partinin bu kongresi hayırlı olsun.

Değerli Habererk okuyucularının Ramazan bayramını kutluyorum.