Ertuğrul KOÇAK / İZMİR, (DHA)- İZMİR merkezli 5 ilde, cep telefonlarına sahte dekont göndererek ya da sahte senet verip kandırdıkları kişilerin otomobil ve tarım ürünlerini alarak dolandırdıkları tespit edilen çeteye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 14 kişiden 13'ü adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 10'u tutuklanırken 3'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 şüpheli de polisteki işlemlerin ardından salıverildi. Operasyon kapsamında 2 şüphelinin ise arandığı bildirildi.
İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, 'resmi belgede ve özel belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık' suçlarına karıştıkları belirlenen çeteyi bir süre takibe aldı. Şüphelilerin, otomobillerini internet sitelerinde ve sosyal medya uygulamaları üzerinden satmak için ilan veren vatandaşlarla irtibat kurdukları belirlendi. Ardından da satıcılarla buluşup, aracı beğendiklerini belirtip, bir miktar kaparo verdikten sonra, noter satışı aşamasında banka hesaplarına aracın satış bedelini yatırdıklarını belirtip, cep telefonlarına SMS veya WhatsApp uygulaması üzerinden oluşturdukları sahte dekontu gönderip, 'paran hesabına birazdan geçer. Sen aracın satışını yap' diyerek kandırarak, dolandırdıkları ortaya çıktı.
Ayrıca çete üyelerinin çiftçilik yapan vatandaşlardan sahte senetle zeytinyağı, incir yağı, badem, ceviz, haşhaş gibi tarım ürünleri ve küçükbaş hayvan alarak toplam 21 kişiyi dolandıkları tespit edildi.
Teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilere yönelik, bugün İzmir merkezli Manisa, Aydın, Balıkesir ve Denizli'de eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. 14 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve işyerlerindeki aramalarda, suçta kullanıldığı belirlenen çok sayıda cep telefonu, 3 av tüfeği, 1 kurusıkı tabanca, 1 dizüstü bilgisayar, 1 tablet bilgisayar, 8 araç satış sözleşmesi, 2 dekont, 1 boş senet ve 1 ıslak imzalı satış sözleşmesi ele geçirildi.
Gözaltına alınan 14 şüpheliden 13'ü polisteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 10'u tutuklanırken 3'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 1 şüpheli de polisteki işlemlerin ardından salıverildi.
Öte yandan, operasyon kapsamında 2 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha