En çok bu yüzden öldürüyorlar

İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Eylem Konferansının ilk oturumu olan ‘Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması, Kadın Cinayetleri Eylem Planı’nda Hülya Uğur Tanrıöver, İdil Engindeniz, Gülsün Güvenli ve Özlem Danacı Yüce Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması ve medya analizinin sonuçlarını, Melek Özman da araştırmadan hareketle oluşturulan Kadın Cinayetleri Acil Eylem Planı Taslağı’nı paylaştı.

En çok bu yüzden öldürüyorlar

Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması / Veri Analizi

Maktul “erkek olsa öldürülür müydü?” sorusunun cevabı “hayır” ise o cinayet bir “kadın cinayeti”dir.
2009-2013 Yılları Arası 949 Kadın Cinayeti: 2009: 118 / 2010: 249 / 2011: 234 / 2012: 160 / 2013: 188

Kadın Katillerinin: % 75’i koca-eski koca, sevgili-eski sevgili, % 20’si erkek akraba

Kadın Cinayetlerinin “Bahanesi”: % 55 Ayrılma, reddedilme, kıskançlık, “namus”

Kadın Cinayetlerinde Cinayet Aracı: % 48 Ateşli silah, % 38 Kesici alet

Kadın Cinayetlerinde Yer: %38 çiftin evi, %26 kadının Mekanı, %29 Kamuya açık alan

 

Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması / Saha Çalışması Bulguları
Kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların tamamına yakını cinayet öncesinde şiddet görüyor. Çoğu zaman çevre ve kolluk güçleri bu durumdan haberdar ama kadınlar yeterince ciddiye alınmıyor. Kadın cinayetleri ‘geliyorum’ diyor.
Kadın katilleri, cinayet sürecinde kadınları kendilerine destek olacak çevrelerden koparıyor, yalnızlaştırıyor.
Cinayetlerin asıl nedeni kadınların güçlenmesi, erkeklerin mutlak sahiplik iddiasına “hayır” demesi ve yaşamları hakkında karar vermek istemesi.
Kadın katili erkekler cinayet ve yargı sürecinde, kendilerine adeta kadınları ‘öldürme ehliyeti’ veren tüm çevrelerce korunuyor; bahaneler üretmesine; cinayeti “haklı” çıkarması için medyadan kolluk güçlerine her yerden destek alıyor.
Şiddetle mücadelede ve cinayetleri önlemede en temel dayanak kadın dayanışması, kadın örgütleri ve yerelde kadınların birbirine destek olması mücadelenin yapı taşları.

 

Kadın Cinayetleri Haberleştirme Kılavuzu
Kadın katillerinin cezalarını azaltmak için kimi zaman kendilerini tutuklayan kolluk güçlerinden fikir aldıklarını; kimi zaman da cinayetleri haberleştirirken meşrulaştıran medyadan esinlendiklerini; anlık öfkeyle öldürmekten çok incelikle hesaplayarak kadınları adeta “infaz” ettiklerini gösteren araştırma sonrasında bu ihtiyaçla hazırlanan Kadın Cinayetleri Haberleştirme Kılavuzu katılımcılar ile paylaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 12:31
YORUM EKLE