Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Din İşleri Yüksek Kurulu (DİYK) üyesi İdris Bozkurt ve imam Halil Konakcı’nın kadınları hedef alan açıklamaları ile İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Adem Şener ve Mehmet Talu’nun Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyareti yargıya taşındı.

Avukat İsmail Sami Çakmak, daha önce basına da yansıyan haberlerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurularında laikliğe vurgu yapan Çakmak, söz konusu haberlerin resen soruşturulması gerektirdiğini ifade ederek, yurttaşlık görevi gereği suç duyurusu yaptığını açıkladı.

Çakmak, ilk suç duyurusunda, Konakcı ve Bozkurt’un laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin memuru olduğunu belirterek “Hiçbir ayrıcalıkları yok. Uygulamalarının, söylemlerinin, açıklamalarının bu doğrultuda olması yasal zorunluluk” dedi.

Yasalara göre demeç ve fetva verme görevi olmayan imam Konakcı’nın ilgili makamların duyarsızlık ve tepkisizliğinden cesaret alarak açıklamalarını sürdürdüğünü dile getiren Çakmak, “Bu söylemler tümüyle anayasanın birçok hükmünü yok sayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olduğu gerçeğini öteleyerek görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, görevinin gereklerine aykırı hareket etme suçunu oluşturmaktadır. İmamın söylemleri kamu barışını bozucu niteliktedir.” ifadelerini kullandı.

Çakmak, ikinci suç duyurusunda Şener ve Talu’nun bakanlar Bozdağ ile Soylu’ya ziyaretine dikkat çeterek, tarikatların yasaklanmasına ilişkin yasa ile “bazı kisvelerin yasaklanmasına” ilişkin yasayı hatırlattı. Bu yasaların halen yürürlükte olduğuna işaret eden Çakmak, “Cüppe ve sarık gibi ruhani kisveler ancak mabet ve ayinlerde giyilebilir. Adalet ve İçişleri bakanlıkları birer ibadet yeri veya mabet değildir. Bozdağ ve Soylu da birer dini görevli değildir. Şener ve Talu, kanuna aykırı giysileriyle bakanlıklara kadar gidebilmişlerdir. Yasalara göre bu kişilerin cüppe ve sarıkla sokağa çıkmaları dahi suçtur.” dedi.

Konakcı'nın “Sokaklar kasap dükkânı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” sözleri ve Bozkurt’un “kadınların pantolon ile toplum içine çıkmasının tasvip edilmeyeceğini” savunduğu açıklamaları ile Şener ve Talu’nun, Soylu ile Bozdağ’ı makamında ziyaretleri basına yansımıştı.

Editör: Yadigar Hanım