Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve elbistan ilçelerinde arka arkaya gelen sarsıcı iki deprem, dünyanın gündeminden düşmüyor. Depremi 3 gün öncesinden sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran deprem uzmanı Frank Hoogerbeets, yeni bir video yayınlayarak Türkiye'deki depremin artçı sarsıntılarının devam edeceğini belirtti.

Haberlercom'da yer alan bilgilere göre, önceki paylaşımında "Türkiye, Ürdün, Suriye ve Lübnan'da 7.5'lik deprem olacaktır" ifadelerini kullanan deprem uzmanı Frank Hoogerbeets, son paylaşımında 13-14 Şubat tarihlerine dikkat çekti. Ay geometrisinin gelecek günlerde güçlü bir sismik aktiviteye sebep olabileceğini ifade eden Hoogerbeets, "6 şiddetinde sarsıntıya sebep olacak bu sismik hareketin 8 Şubat (bugün) tarihinde olması bekleniyor" dedi.

5-6 ŞİDDETİNDE ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDECEK

Açıklamasının devamında 5-6 şiddetinde artçı sarsıntıların Türkiye'de devam edeceğini ifade eden Hoogerbeets, "10 Şubat tarihinde de sismik dalgalar bekliyorum. Fakat bunun şiddetli olmayacağını tahmin ediyorum. Şubat ayının ortası olan 13-14 şubat tarihleri arasında ay geometrisinin oluştuğunu görüyoruz. Bu biraz daha kritik olabilir" ifadelerini kullandı.

KAHRAMANMARAŞ'TAKİ 7.6'LIK DEPREM İÇİN DE UYARMIŞTI

Kahramanmaraş depremini önceden bilen Hoogerbeets, 7.6 şiddetindeki depremden önce de "Güçlü sarsıntılar devam eder" uyarısında bulundu. Bu uyarının hemen ardından Kahramanmaraş'ta 7.6'lık bir deprem daha meydana geldi.

TAHMİNLERİ TUTMADIĞINDA PAYLAŞIMLARINI KALDIRIYOR

Öte yandan Hoogerbets’in daha önceleri de sosyal medya hesabından Türkiye’de ve Dünya’nın çeşitli bölgelerinde deprem tahmininde bulunduğu fakat depremlerin yaşanmadığı ortaya çıkmıştı.

Hoogerbets 2019 yılında 17 ve 21 Şubat tarihleri arasında 7,8 veya daha büyük şiddetteki bir depremin meydana geleceğini iddia etmişti. Söz konusu tarihlerde ise herhangi bir deprem yaşanmadı.

Öte yandan ‘deprem uzmanı’ yine 30 Ağustos ve 2 Eylül tarihleri arasında 6 ila 7 şiddetinde bir deprem meydana gelebileceğini belirterek insanları uyarmış ve yine tahminlerinde yanılmıştı.

2019 YILINDAKİ TAHMİNİ TUTMAMIŞTI

Hoogerbets yine 2019 yılının başlarında Türkiye’yi 6 veya 7 şiddetindeki bir depremin beklediğini söylemişti. Söz konusu tarihlerde ise Türkiye’de o büyüklükte bir deprem meydana gelmedi.

Son olarak Hollandalı ismin 7-9 mart tarihlerinde Türkiye’de 7 büyüklüğünde deprem olacağını iddia etmişti.

Bu durum karşısında Frank Hoogerbeets’in Twitter hesaplarından çeşitli deprem tahminlerinde bulunduğu ve yanıldığı tahminlerin paylaşımlarını sildiği anlaşıldı.

Editör: Yadigar Hanım