KGB'nin son vekili KGB başkanı Vadim Bakatin Rusya'nın başkenti Moskova'da kaldırıldığı hastanede 85 yaşında hayatını kaybetti. 

6 Kasım 1937'de Rusya'nın şimdi Kemerovo Bölgesi olan Kiselevsk'te doğan Vadim Bakatin, kariyerine Kuzbass'ta başladı. Burada Kemerovo inşaat yönetiminde çalıştı. “Kemerokhimstroi”, SBKP'nin Kemerovo Şehir Komitesi ve Kemerovo Bölge Komitesi Sekreteriydi.

1983 yılında Vadim Bakatin, SBKP Merkez Komitesi Parti Organizasyon Dairesi başkanı olan gelecekteki Politbüro üyesi Yegor Ligachev'in görüş alanına girdi ve ardından Bakatin'in kariyeri yükselmeye başladı.

Daha sonra KGB'yi dağıtmakla görevlendirildi, ancak bu örgütü kontrol edemedi ve nihayetinde siyasi nedenlerle karmaşık görevi yerine getiremedi.

Buna rağmen, KGB'nin ayrı örgütlere bölünmesini yönetti ve daha sonra Haziran 1991'de bağımsız aday olarak Rusya başkanlığına aday oldu.

RG'nin raporlarına göre Vadim Bakatin, Moskova'daki Troekurovsky mezarlığına defnedilecek.

KARA YANVAR KATLİAMININ PLANLAYICISI İDİ

Kara Yanvar katliamının planlayıcılarından olan Vadim Bakatin, KGB'nin de son vekili idi.

Sovyet ordusu 19 Ocak 1990'da OHAL ilan etmeksizin Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye girmiş ve sivil halka ateş açmış, yaklaşık 150 soydaşımızı öldürmüş ve yaklaşık 750 soydaşımızı yaralamıştı. 

KGB’in son başkanı olan Vadim Bakatin, katliamı organize eden komutanlar arasındaydı.

Tarihe "Kanlı Ocak" adıyla geçen katliamın acısı, aradan geçen 32 yıla rağmen tüm Azerbaycanlıların kalbinde tazeliğini koruyor. Azerbaycan'da aynı zamanda bir kahramanlık destanı olarak da hafızalara kazınan Kanlı Ocak olayları, 70 yıl süren Sovyet esaretinden sonra bağımsızlığın kazanılmasında önemli dönüm noktası olarak da kabul ediliyor.

Kanlı Ocak olayları, Sovyetler Birliği'nin çöküşünü hızlandırdı, Azerbaycanlılarda bağımsızlık duygusunu alevlendirdi.

Sovyet ordusu, onları engellemeye çalışan silahsız sivillere mermi yağdırarak kente ulaştı. Tanklar ve ağır zırhlı araçlar insanların üzerlerine sürüldü, ambulanslara ve yolcu otobüslerine ateş açıldı. O gece Bakü'de 130 sivil hayatını kaybetti.

Sovyet ordusu, katliamını Neftçala ve Lenkeran gibi diğer illerde de sürdürdü ve toplam 147 Azerbaycanlı sivil 20 Ocak katliamının kurbanı oldu. Olaylarda 744 kişi yaralandı, yaklaşık 400 kişi Sovyet ordusu tarafından gözaltına alındı.

KGB, 13 Mart 1954'ten 3 Aralık 1991'e kadar Sovyetler Birliği'nin ana güvenlik teşkilatıydı.

Editör: Yadigar Hanım