Kapalıçarşı’dan devasa kasalarla çıkan dolarların sırrı çözüldü. Bayram öncesinde devasa kasalarla Kapalıçarşı'ya gelen bazı kurumlar, yüksek  miktarda dolar aldı. Medayaya da yansıyan görüntülerin nedeni merak edilirken, Merkez Bankası'nın piyasadan dolar topladığı iddia edilmişti. 

Merkez Bankası'nın o iddiaları yalanlamasının ardından Bloomberg, Kapalıçarşı'da kimin yüksek miktarda döviz aldığını ortaya çıkardı. Bloomberg, 14 Mayıs seçimleri öncesinde firmaların ve bireylerin kısıtlamaları aşmak için bankalar yerine Kapalıçarşı'dan döviz aldığını yazdı. Kasalarla dolar alanların aralarında BOTAŞ’ın da bulunduğu büyük şirketler olduğu iddia edildi.

Çarşıdaki döviz işlemlerinin yasal ve büyük ölçüde kayıt dışı olması günlük cironun tahmin edilmesini zorlaştırıyor. Ancak döviz büroları, çoğunlukla kurumsal müşteriler nedeniyle işlerin patladığını söylüyor.

Bloomberg'in haberine göre Kapalıçarşı'da güvenlik görevlileri eşliğinde ilerleyen dört tekerlekli devasa kasalar, aralarında piyasanın en büyük döviz alıcısı olan devlete ait enerji ithalatçısı BOTAŞ'ın da bulunduğu büyük şirketlere ait dolarları taşıyor.

Bankalara getirilen kısıtlamaların dışında dolar alıp satma fırsatının bir bedeli var. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre dolar Kapalıçarşı'da bankalararası kura göre yüzde 5,2'den fazla primle satılıyor. Perşembe günü İstanbul'da saat 11:45 itibariyle lira, resmi kur olan 19.4063'e kıyasla çarşıda dolar başına 20.4550'den işlem görüyordu. Ülkede piyasalar bayram tatili nedeniyle Perşembe günü saat 12.40'ta kapandı.

Editör: Yadigar Hanım