İktidarın ve Adalet Bakanlığı'nın İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, kızı H.K.G.'yi 6 yaşında imam nikahıyla 'evlendirmesi' ve yıllarca cinsel istismara maruz bırakılmasına sessiz kalmasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde partisinin meclis grubunu topladı. Yaklaşık 20 dakika süren istişareler sonrası CHP'li heyet, kol kola girerek bakanlık binasına yürüdü.

Yürüyüş boyunca sessizliğini koruyan Kılıçdaroğlu, yürüyüş tamamlandıktan sonra dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın olaydan iki yıldır haberdar oldukları yönündeki açıklamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Gerçekten çok öfkeliyim. İki yıldır bu meseleyi biliyoruz diyorlar. İki yıldır bu meseleyi biliyorsunuz da ne yaptınız? Sistematik bir tecavüz var ve iki yıldır bunu biliyorsunuz. Gıkınız bile çıkmıyor. Bereket versin gazeteciler var bu ülkede. Günlerdir iktidar bir ses verecek mi diye bekliyorum. Aile Bakanlığı'nın ne yaptığı belli değil. Adalet Bakanlığı sessiz. Bir de 'fotoroman' (Süleyman Soylu) var, polislerin elini kolunu bağlamış durumdalar." dedi.

Yürüyüşü, mağdur olan H.K.G'ye sahip çıktıklarını göstermek için gerçekleştirdiklerini bildiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Altı yaşındaki bir evladımızın uğradığı bu haksızlığın karşısında kimler suskunluğunu koruyor? Değerli arkadaşlarım, buraya, bu evladımızın sesi olmak için geldik. Adalet istiyor bu kız. Bizim evladımız bu kız. Buradan bu evladımıza seslenmek isterim. 84 milyon insan senin yüreğinle aynı acıyı paylaşıyor. Bu ülkenin sağcısı- solcusu, inançlısı - inançsızı, doğulusu - batılısı, kim olursa olsun bu haksızlık karşısında tahammül edemiyor, öfkeleniyor. Hep birlikte bu haksızlığa karşı mücadele etmek zorundayız. 

Emin olun, emin olun bu haksızlığa dayanamıyorum. Hepimizin evlatları var. Biz adaletsizlik karşısında susan dilsiz şeytanların olduğu bir ülke istemiyoruz. Siyasal iktidarın polisin, savcının elini - kolunu bağlamasını istemiyoruz. Ülkenin bu kadar derdi varken, bu kadar büyük acılar yaşarken siyasal iktidarın hala ve hala görevini yapmaması, devlet aygıtını çalıştırmaması tahammül edilecek bir durum değildir. Açık ve net söylüyoruz, devleti yönetemiyorlar. Haksızlıkları sindirebiliyorlar.

Ne demek ya? 'İki yıldır biz bu meseleyi biliyoruz.' ne demek? İki yıldır kimin arkasına saklandınız? İki yıldır kimlerle fotoğraf çektirdiniz? Fotoğraf çektirdikleriniz mi size 'aman bu olayı kapatın' diyor. Adalet Bakanlığı'nın önüne gelme nedenim budur zaten."

"POLİSLERİMİZ OPERASYON İÇİN EMİR BEKLİYOR"

Kılıçdaroğlu, daha sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla tepkisini sürdürdü.

CHP Lideri, paylaşımlarında, şu ifadelere yer verdi:

"Günlerdir kendimize gelemiyoruz. 6 yaşında bir bebeğe sistematik tecavüz edildi. Daha süt kokuyordu evladımız. Aile Bakanı, 2 yıldır meseleyi bildiklerini itiraf etti. Anlıyoruz ki Adalet Bakanlığı, tertibi gördüğü halde operasyon emri vermedi. Bu organize kötülüktür.

Bu operasyon yapılmadığı sürece, gerginlik artacak. Kızımıza seslenmek istiyorum: Yanındayız, hepimiz senden yanayız. 84 milyon, genci, yaşlısı, inançlısı, inançsızı, dindarı, ateisti hepimiz senin yanındayız kızım. Başı açığı, kapalısı, tüm gençler seninledir kızım. Bu devlet ayağa kalksın! Yiğit polislerimiz operasyon için emir bekliyor."

Editör: Yadigar Hanım