Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bloomberg'e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın rakibi borsa ve ekonomi verilerini soruşturma sözü verdi” başlığıyla aktarılan röportajda, mevcut hükümetin Türkiye ekonomisinin ve maliyesinin gerçek durumunu örtbas ettiğinu vurguladı. Açıklanan resmi verilerin güvenilir olmadığını belirten Kılıçaroğlu, Borsa İstanbul’un soygun aracına dönüştürüldüğünü kaydetti.

Küçük yatırımcının nasıl soyulduğunu bildiğini, bu nedenle ilk soruşturmayı borsadan başlatacağını eden Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçimini kazanmaları halinde ekonomide hasarı tespit etmek ve gerçekte ne olup bittiğini anlamak için iki hafta içinde bir komisyon kuracaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

“Rakamlar şeffaf değil, doğru değil. Yükümlülüklerimiz, taahhütlerimiz veya gelir ve giderlerimiz hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Seçildiğimizde ekonomideki hasarı tespit etmek ve gerçekte ne olup bittiğini anlamak için iki hafta içinde bir komisyon kuracağız. Bu komisyon ekonomideki gerçek durumun resmini Millet İttifakı’nı oluşturan altı lidere sunacak ve bu veriler daha uzun vadeli planların temelini
oluşturacak."

Bloomberg ise haberinde, Merkez Bankası’nın bir yılı aşkın süredir herhangi bir doğrudan döviz müdahalesi yaptığına dair resmi açıklama yapmadığını ancak Aralık 2021 ile Nisan 2023 arasında arka kapıdan yaklaşık 177 milyar dolarlık döviz sattığını aktardı.

Haberde, “Muhalefet ittifakının ortaya koyduğu plan, Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde Erdoğan’ı yenmesi halinde ‘bağımsız’ bir merkez bankasıyla geleneksel politika yapımına dönüş sözü veriyor” denildi.

Kılıçdaroğlu, bu konuda “Merkez Bankası başkanı iç ve dış çevrelere güven veren biri olursa sorun büyük ölçüde çözülür” dedi.

Editör: Yadigar Hanım