Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da Rus ordusuna ait bir mühimmat deposunda patlama meydana geldi. Korkunç patlamada 2 kişi yaralandı. Rusya Savunma Bakanlığı, patlamanın sabotaj olduğunu açıkladı.

Haberi Kırımlı gazeteci Gulsum Khalilova, sosyal medya hesabından duyurdu. Khalilova, paylaşımında, “Kırım'da yaşanan patlamalar sonucunda demiryolu ile evlerine dönmeye çalışan Ruslar...” ifadesini kullandı.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: PATLAMA UKRAYNA'NIN SALDIRISI SONUCU MEYDANA GELDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'ın Canköy yerleşim alanı kırsalındaki Mayskoye köyü yakınlarında bulunan Rus askeri birliğinin geçici mühimmat deposunda yaşanan patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Mühimmat deposundaki patlamanın, Ukrayna tarafından yapılan saldırı sonucu meydana geldiğini bildiren bakanlık, durumu "sabotaj" olarak nitelendirdi. Bakanlık ilk belirlemelere göre 2 kişinin yaralandığı olaya ilişkin yaptığı açıklamada, şu bilgilere yer verdi:

"16 Ağustos sabahı Cankoy yerleşimi yakınlarındaki askeri depo, sabotaj sonucunda hasar gördü. Askeri depodaki Patlama sırasında elektrik iletim hatları, elektrik santrali, demiryolu hattı, konut binaları ve bazı sivil altyapı alanlarında da hasar meydana geldi. Olayda ciddi bir yaralanma olmadı. Enkazın kaldırılma çalışmaları sürüyor."

2014’ TE İLHAK ETMİŞTİ

Rusya 2014'te Kırım'ı Ukrayna'dan ilhak etmişti. O tarihten beri yarımadada Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol federal şehri olmak üzere iki federal birim bulunuyor. Bu federal birimler 2016'ya kadar Kırım Federal Bölgesi'ni oluştururken günümüzde Güney Federal Bölgesi'nin parçasıdır. 2014 Doğu Ukrayna protestolarının bir sonucu olan ilhaktan önce, 2014 Ukrayna devriminin sonrasında Rusya'nın Kırım'a askerî müdahalesi gerçekleşti.

Editör: Yadigar Hanım