Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, BM aracılığıyla 1 Temmuz'da GKRY'ye iletilmek üzere hidrokarbon, elektrik, yenilenebilir enerji ve su konusunda sunduğu iş birliği önerileri içeren bir paketin yanı sıra Rumlara iki yeni iş birliği önerisi daha sunduğunu açıkladı.

Tatar, "Bugün yaptığımız ve ilgili kurumlarımızın yoğun uğraşlarıyla hazırlanan birinci iş birliği önerimizde, ara bölgeden başlayarak ara bölgede Rum tarafının kontrolünde üç, bizim kontrolümüzde de bir mayınlı alan bulunmaktadır, tüm adayı mayınlardan temizlemeye hazır olduğumuzu ilettik. Bu amaç doğrultusunda, Rum lidere BM Barış Gücü nezaretinde iki tarafın eşitlik zemininde ve eşit sayıda yetkili personelin katılımıyla oluşturulacak mekanizmayla iki tarafta eş zamanlı ve orantılılık esasında çalışılacak şekilde yetkilendirdiğimiz personelimizin hazır olduğunu net şekilde ifade ettim." ifadelerini kullandı.

Tatar, BM Genel Sekreteri'nden de hem Kıbrıs Türk hem de Kıbrıs Rum halkına tehdit içeren böylesine önemli bir konuda, Rum tarafının iş birliğine yaklaşmama direncinin kırılması konusunda desteğini talep etti.

Düzensiz göç konusuyla birlikte mücadele konusunda da iş birliği önerisine bulunduğunu da kaydeden Tatar, "BM gözetiminde, iki taraftan başta polis muhaceret, İçişleri Bakanlığı, Başsavcılık ve diğer ilgili kurumların yetkili temsilcilerinin katılımıyla oluşturulacak iş birliği mekanizmasıyla hem Kıbrıs Adası'nı hem de iki tarafı olumsuz etkileyen düzensiz göçle mücadele konusunda iş birliğine hazır olduğumuzu ortaya koyan kapsamlı önerimizi sundum." değerlendirmesinde bulundu.

Ersin Tatar, bahse konu önerinin, düzensiz göçün sebeplerinin ele alınmasıyla birlikte, bu bağlamda insan kaçakçılığıyla mücadele ve aynı zamanda hem denizde hem de karada sınır güvenliği konularında iş birliği yapılmasını içerdiğini vurguladı.
 

Editör: Habererk Haber Merkezi