Kolombiya'da internet üzerinden taşıyıcı anne bulmak çok kolay.Çoğu kadın geçinmek için başka bir yol olmadığına inanıyor ve ülkede taşıyıcı annelik giderek yaygınlaşıyor.Sosyal medya hesapları bu ilanlarla dolu.

İnternetten satış

Sosyal medyada ilan veren kadınların neredeyse hepsi bunu ekonomik sebeplerden dolayı yapıyor.

Bir ilanda "Partnerimden ayrıldığımda başladım. Yaklaşık beş yıldır birlikteydik ve iki çocuğumuz vardı. Yani bunu bir çiftin gebe kalmasına yardımcı olmak için yapıyorum ama daha çok ekonomik olarak kendime yardımcı olmak için yapıyorum" diyor.

22 yaşındaki Mery Venezuelalı ve aylardır Güney Amerika'da potansiyel ebeveynlere internet üzerinden ulaşmaya çalışıyor.Mery taşıyıcı anneliği ilk olarak bir podcast yayınında duymuş ama durumu değişene kadar bu konu üzerinde durmamış. Daha sonra ise artan hayat pahalılığı ve mali güvensizlikle birlikte, birden uygulanabilir bir seçenek haline gelmiş.

Mery ne kadar ücret alacağından emin olamamış. Fiyatların 8 bin ile 40 bin dolar arasında değiştiğini görmüş ve sonunda 10-12 bin dolar arasında bir teklifte karar kılmış.

"Bu, çocuklarımla birlikte yeni bir başlangıç yapmama yardımcı olacaktı" diyor.

2 seçenek var

Kolombiya'da iki taşıyıcı annelik seçeneği var: Kadın, embriyo ile hiçbir genetik ilişkisi olmaksızın sadece döllenmiş yumurtayı taşır, ya da kendi yumurtasını bağışlayabilir ve suni döllenme yoluyla embriyoyu taşıyabilir.

Taşıyıcı anne Kolombiya'da doğum yaptığında, doğum belgesinde kendi adı yer alıyor.

Ancak birçok kişi rüşvet yoluyla kliniklere ve doktorlara bunun yerine bebeği satın alan ebeveynlerin adlarını yazdırabiliyor. Biyolojik annenin adı doğum belgesinde ya da herhangi bir kayıtta görünmüyor.

Mery sağlık personeline de rüşvet vermeyi düşündüğünü, normal evlat edinme sürecinden geçmeleri gerekmediği için bebeği satın alan çiftin onu kendi ülkelerine götürmelerinin daha ucuz, kolay ve hızlı olduğunu söylüyor.

Onun için ebeveynlerin nereli olduğu önemli değil; taşıyıcı annelik hizmetini bir çifte sunmak ve "gerçekten isteyen ve bunun için savaşan birine yardım etmek" istediğini söylüyor.

Taşıyıcı anne ilanı bulmak zor değil; her Facebook grubunun bir bölgesi ya da özel bir talebi olduğu için aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda teklifle karşılaşmak mümkün:

"Rahmimi kiralıyorum. 22 yaşındayım. Çocuk sahibi değilim." 

"Bir ailenin hayallerine ulaşmasına yardım etmek istiyorum, sağlıklıyım, kötü alışkanlığım yok."  

"Ekvador'dan kiralık anneler lütfen bana mesaj atsın... ABD'ye seyahat edebilmeniz tercih sebebidir." 

Bazıları, potansiyel ebeveynlerin aradığı özellikleri sergilemek için çocuklarının fotoğraflarını yayınlıyor: "Kızımın açık mavi gözleri var. Daha fazla fotoğraf mevcut."

Son yıllarda bu sektörün düzenlenmesi için girişimler oldu. Demokratik Merkez gibi farklı siyasi partilerden Kongre üyeleri, taşıyıcı anneliğin ABD'de olduğu gibi yalnızca kâr amacı güdülmeyen durumlarda yasal olması için Kongre'ye toplam 16 yasa tasarısı sundu. Bu tasarıların hiçbiri ilk tartışmanın ötesine geçemedi.  

Eylül 2022'de Kolombiya Anayasa Mahkemesi, Kongre'ye taşıyıcı anneliği düzenleme talimatı vererek, uygulamanın altında yatan sorunlara dikkat çekti. Kongre'ye bunu yapması için altı ay süre verildi ancak henüz herhangi bir düzenleme getirilmedi. 

Franco, bu sorunlu sektörün düzenlenmesinin, kontrolsüz büyümeye karşı ele almak için ilk ve önemli bir adım olduğunu ve rahimlerini kiralamaya itilen savunmasız kadınları koruyacağını savunuyor.

Hayata tutunmak için yapıyorlar

 Bu uygulama Kolombiya, hatta Güney Amerika ile sınırlı değil, dünya çapında bir uygulama. Uygulamanın yasadışı olduğu ülkelerde kiralık rahim arayanlar pek çok engelle karşılaşıyor; taşıyıcı anne uygulamanın yasal olduğu bir ülkede olsa bile, bebeği başka bir ülkeye geri götürmekle ilgili bürokratik zorluklar olabilir.

Kolombiya'da yasal engeller az olduğu için bu daha kolaydır. İstenen ebeveynlerin isimleri doğum belgelerine yazılır. 

Taşıyıcı annelik, kendi çocuklarına hamile kalamayan bireylere yardım etmek isteyen kadınlar için ödüllendirici bir girişim olabilir. Birçoğu bunu kâr için değil, kişisel tatmin için yaptığını söylüyor.

Ancak Mery, tıpkı binlerce kadın gibi, hayatta kalmak için taşıyıcı annelik yapıyor. 

Editör: Fatih Savuk