London College Üniversitesi ve Moorfields Göz Hastanesi’nden uzmanlar, uzun süreli kullanım imkanı sağlayan lenslerin duş alırken ya da yüzme esnasında çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, bu tür lenslerin gözde enfeksiyon riskini artırdığını söyledi.

Araştırmacılar, günlük lenslerle uzun süreli ve sürekli kullanılan lenslerin göz sağlığına etkisi üzerine yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Çıkan sonuçlara göre, uzun süreli lens kullananlarda görmeyi etkileyecek göz enfeksiyonu riskinin kullan-at modellerine göre dört kat daha fazla olduğu ifade edildi.

Bu lenslerin gözde iltihaplanmaya sebep olan kornea enfeksiyonuna sebebiyet verebildiğine dikkat çekilen araştırmada, Acanthamoeba keratitis adı verilen bu hastalık sonucunda görme bozukluğu, körlük ya da kornea nakli gibi sıkıntıların oluşabildiği açıklandı.

Araştırmayı yürüten Profesör John Dart, “Son yıllarda bu hastalığın İngiltere ve Avrupa’da yayıldığını görüyoruz. Halen bu enfeksiyon çok nadir görülüyor fakat gerekli önlemler alınarak bu risk de ortadan kalkabilir” dedi.

Dart, “Lensler genelde güvenli fakat bazı durumlarda enfeksiyon riski oluşabiliyor. Dünya genelinde 300 milyon insanın lens taktığı biliniyor, dolayısıyla hastalık ve bulaşma riskini engellemek için insanları bilgilendirmek önemli” dedi.

Araştırmada bilim insanları “aylık lens” olarak da bilinen lensleri kullananlarda hastalanma riskinin yaklaşık 4 kat daha fazla olduğunu duyurdu. Ophthalmology isimli dergide yayınlanan araştırmada bu tür lenslerle banyo yapmak hastalanma riskini 3.3 kat artırırken, gece bu lenslerle uyumak da 3.9 kat artırıyor.

Editör: Yadigar Hanım