Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı düzenleme ve yeni dönem ile ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yönetmelik ile tüketici lehine pek çok değişiklik getirildiğini, kredi kullanan ve 14 gün içinde kredinin tamamını kapatan tüketiciye cayma cezası uygulanmayacağını belirtti.

Ağaoğlu, bankaların, nakit sıkıntısı nedeniyle kredi kullanan tüketicilere kredi kartı, kredili mevduat hesabı açılması, otomatik fatura ödeme talimatı, ev sigortası ve hayat sigortası gibi bazı yan finansal hizmetlerin alınmasını zorunlu tuttuğunu belirterek, bu yan finansal ürünlerin paraya sıkışan tüketiciye baskı ile kabul ettirildiğini ve bu neden tüketicinin ek masraflar ödemek durumunda kaldığını kaydetti.

FİNANSAL ÜRÜNLERİN SATIŞINA YASAK

Finans kuruluşlarının kanunda yer alan ‘bir ürün ya da hizmetin satışı esnasında başka bir ürünün satışı ileri sürülemez’ kuralını açıkça ihlal ettiğini belirten Ağaoğlu, “Buna rağmen pek çok finans kuruluşu ek hizmet satıyordu. Şimdiki yönetmelik ise kredi ile ilgili olmayan ve yasal zorunluluk gereği mecbur olan DASK dışındaki finansal hizmetlerin satışının açıkça yasak olduğunu belirtiyor” diye konuştu.

Ağaoğlu, bunun yanı sıra tüketicilere kredi kullandırılırken, hayat sigortası olan bir teklif ile birlikte, sigorta ettirilmeden kullandırılacak kredi ile ilgili iki ayrı teklif sunulacağını söyledi.

Ağaoğlu, tüketicilerin yeni düzenleme ile gerek konut kredisi, gerek ihtiyaç kredisi ve otomobil kredisi kullanırken; sigorta yaptırırsa ne kadarlık faiz avantajı olacak, poliçeye ne kadar bedel ödeyecek, bunu dışarda yaptırırsa kaça mal edecek, bunları açıkça görme imkanına kavuşacaklarını söyledi.

KREDİ KULLANIRKEN YENİ DÖNEME DİKKAT

Kredili mevduat hesabı gibi değişken faizli kredilerde faizler indiği takdirde, faizlerin ilk ödeme dönemine yansıtılacağına değinen Ağaoğlu, şöyle devma etti:

"Eğer faizler yükseltilirse 30 gün önceden tüketiciye bildirim yapılacak. Bu süreçte 60 gün içinde tüketici, kalan kredinin tamamını kapatırsa, yeni yüksek faiz kendisine yansıtılmayacak.

Sigorta zorunluluğu da ortadan kalkacak. Aslında  böyle bir zorunluluk yok. Ancak bankalar buna uymuyor. Tüketici Kanununun 29 ve 30 maddeleri hali hazırda bunları içeriyor ve yeni düzenleme ile bir kez daha hatırlatılmış olalım,"

KREDİLERDE 14 GÜN DETAYI

Kredi kullandırılmadan makul bir süre önce kredi şartlarının tüketiciye bildirileceğini ifade eden Ağaoğlu, “Tüketici 14 gün zarfında krediden caydığı takdirde, sadece krediyi kullandığı gün sayısı kadar faiz ile kamu kurum ve kuruluşlarına ödenmiş olan geri alınamayacak bedelleri keser ve banka olduğu gibi krediyi kapatır” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu, bankanın krediyi erken kapatma cezası uygulayamayacağının vurgulayarak, “Finans kuruluşu tüketiciyi kredi kullanırken cayma hakkı konusunda bilgilendirmemişse ve buna rağmen 14 gün içinde tüketici krediyi kapatmışsa ona erken kapatma cezası yansıtılamayacak” dedi.

TÜKETİCİYİ BİLGİLENDİRİLECEK

Bu konuda hak kayıpları yaşandığını da ifade eden Ağaoğlu “Banka bilgilendirme yapsaydı, tüketici onu kapatırken bankaya ‘ben hesabımı kapatıyorum cayma hakkımı kullanıyorum’ diye bildirimde bulunabilirdi. Tüketiciler bilgilendirilmediği için böyle bir bildirimde de bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

Resmi Gazete’nin 1 Nisan 2022 tarihli sayısında yayımlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik öngören yeni düzenleme, tüketicileri daha ileri seviyede korumayı amaçlıyor.

Editör: Yadigar Hanım