Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinden galibiyetle çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimler için çalışmalarına hızlı başladı. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirleri geri almak için bu seçimde daha sıkı çalışacağı öğrenilen Erdoğan'ın yerel seçimlerde uygulayacağı strateji de kulislerden sızdı.

Gazeteci Nuray Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçimler öncesinde yapacağı çalışmaya yönelik kulis bilgilerini bugünkü makalesinde değerlendirdi. Babacan, kulis bilgilerine göre yazdığı yazısında, “Erdoğan, yerel seçim öncesinde il ve ilçe kongre çekişmeleri nedeniyle yeni küskünler yaratmayacak. Genel seçimlerde başarısız olan örgütler atamayla değiştirilecek. Hızlı örgüt operasyonunun ardından yerel seçim startı verilecek. AKP, 'her şehir için beyanname' hazırlıyor” dedi.

Babacan, bugün yayımlanan "Atanmış örgütle seçim… AKP’den şehir beyannamesi" başlıklı yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önce olağan kongreye karar verip, ardından bunu olağanüstü kongreye çevirmesinin nedenini açıkladı.

AKP’de seçim süreçlerini yöneten strateji ekibinin yenilendiğini aktaran Babacan, "Ekibin başına AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala getirildi. Ekip, yerel seçim boyunca her hafta toplanarak aday adayları ve kampanyayla ilgili kararlar alacak" ifadelerini kullandı.

"DEĞİŞİM SIRASI PARTİDE"

Babacan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “değişim sırası partide” sözleri, tabandan başlayarak yenilenme olarak anlaşıldıysa da öyle olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Erdoğan, hızlı bir MKYK ve MYK değişimi istediği için kongresini olağandan olağanüstüne çevirdi. Eylülde yapılacak olağanüstü kongreyle partinin Ankara yönetimi sil baştan değiştirilecek. Erdoğan bu telaşın gerekçesini yerel seçimler olarak açıkladı ve “Yerel seçimlerden sonra il ve ilçe kongrelerini yaparak yeniden olağan kongreye gideriz” dedi.

Erdoğan, olağanüstü kongreyi beklemeden yapabildiği görev değişiklikleriyle de mesaj verdi. Yerel yönetimlerden sorumlu Mehmet Özhaseki’nin bakan yapılmasının ardından yerine yaptığı atadığı kişinin, MKYK üyesi olmamasına bakmadı. İçtüzüğün arkasından dolanarak istediği kişiyi bu göreve getiren Erdoğan, Yusuf Ziya Yılmaz’ı genel bakan danışmanı olarak görevlendirdi. Olağanüstü kongrede MKYK üyesi yapacağı Yılmaz’a üç ay sonra genel başkan yardımcılığı görevi verecek.

Editör: Yadigar Hanım