Türkiye, Kahramanmaraş merkezli depremlerin gölgesinde seçime gidiyor. TBMM eski Başkanı AKP'li Bülent Arınç'ın seçimlerin ertelenmesi gerektiği yönündeki açıklamaların ardından seçim tarihinin ne olacağı merak ediliyordu. Kulislerden ise AKP'nin seçim planı sızdı.

Seçim Koordinasyon Merkezlerini açan AKP'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında seçim hazırlıklarına yönelik toplantı yapıldığı öğrenildi. Bazı partili kurmayların katıldığı toplantıda “Seçim tarihinin 14 Mayıs olması konusunda görüş birliği olduğu” bildirilirken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bakanları sık sık arayarak talimatlar verdiği ileri sürüldü.

Cumhuriyet'in haberine göre, bu kapsamda Erdoğan’ın, Çevre Bakanı Murat Kurum’a, “depremden etkilenen illerde hızlıca öncelikle konteyner kentler kurulması ve ardından konut çalışmalarının hızlandırılması yönünde” talimat verdiği belirtilirken “kentlerin yeniden yapılandırılmasına yönelik projelerin de partinin seçim beyannamesinde yer alacağı” ifade ediliyor. Bu kapsamda iktidar, daha önce açıkladığı “Yeter, söz milletin” sloganını değiştirecek, “Büyük Türkiye’yi İnşa Süreci: Türkiye Yüzyılı Dayanışması” teması üzerinde duracak. Bu tema için kullanılacak slogan da “Hemen şimdi” olacak.

AKP’de seçim çalışmaları hızlandı ancak kulislerde, Erdoğan’ın seçim tarihi ve Meclis’i ne zaman fesh edeceği ile ilgili açıklamayı “son ana kadar bekleteceği” belirtiliyor. Bunun en önemli nedenlerinden birinin “2 Mart’ta bir araya gelecek 6’lı masayı köşeye sıkıştırmak olduğu” dillendiriliyor.

Editör: Yadigar Hanım