KPSS gündeme bomba gibi düştü Osman Hamdi Bey’in tablosu gündem belirledi!

KPSS’nin bugün yapılan Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu sonrası sınavda Ressam Osman Hamdi Bey ile ilgili sorulan soru sosyal medyada gündem oldu.

banner311
KPSS gündeme bomba gibi düştü  Osman Hamdi Bey’in tablosu gündem belirledi!

Söz konusu soru, Osman Hamdi Bey’in rekor fiyatla satılan ‘Kuan Okuyan Kız’ adlı tablosuyla ilgiliydi.

Bugün yapılan KPSS'nin Lisans Genel Kültür ve Yetenek oturumunda sorulan sorular arasında Osman Hamdi Bey'in rekor fiyata satılan 'Kuran Okuyan Kız' tablosu vardı. Sınavın ardından sosyal medyada en çok merak edilen konulardan biri de Osman Hamdi Bey ve sorulan tablosu oldu.

Osman Hamdi Bey kimdir?Türk resim sanatının öncülerinden Osman Hamdi Bey'in 1880 yılında yaptığı Kur'an Okuyan Kız tablosu Eylül 2019'da Londra'da Bonhams Müzayede Evi'nde 6.3 milyon sterline alıcı buldu. Türkiye'nin en pahalı tablosu unvanını alan eserin alıcısının Malezya İslam Sanatları Müzesi olduğu ve eserin ilk kez British Museum'da sergileneceği açıklandı.

Ressamlığın yanı sıra ilk Türk arkeoloğu kabul edilen ve maliyeci, ziraatçı ve diplomat da olan Osman Hamdi Bey'in 'İstanbul Hanımefendisi' isimli eseri de Viyana'da 1.5 milyon euro'ya, 'Yeşil Cami'de Kuran Dersi' tablosu ise aynı gün Londra'da 4 milyon 640 bin sterline alıcı bulmuştu.

KPSS sonrası sosyal medyada Osman Hamdi Bey ile yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.