Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, İYİ Parti Kahramanmaraş önceki dönem İl Başkanı Ahmet Çabukel'in 6 ay önce yaptığı deprem uyarısı gündeme bomba gibi düştü.

"Tehdit edildiğimi söylüyorum, bunun bir anlamı yok mu sizin için?" "Tehdit edildiğimi söylüyorum, bunun bir anlamı yok mu sizin için?"

İYİ Parti sözcüsü Kürşad Zorlu, Ahmet Çabukel'in 3 Ağustos 2022 tarihinde basına yaptığı açıklamanın yer aldığı videoyu paylaştı. Çabukel bu videoda, uzmanların deprem uyarılarına dikat çekerek, şu açıklamada bulunmuştu:

"Deprem artık kapımızda değil, tam ayaklarımızın altında. Kahramanmaraş’ta 2011 yılında keşfedilen iki büyük fay hattı üzerinden iki büyük deprem bekleniyor. Kahramanmaraş'ta 500-600 yıldır bu iki fay hattında deprem olmadı, çok fazla enerji birikti. Uzmanlar 7 şiddetinin üstünde bir deprem bekliyoruz diyorlar. Biz de bilim adamlarının söylediğini Valimiz başta olmak üzere belediye başkanımıza, AFAD’a, altyapıdan sorumlu herkese, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi parti temsilcilerine sesleniyoruz. Kahramanmaraş depreme hazır değil."
İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Çabukel'in 2022'deki konuşması: "7,0  şiddetinin üstünde iki büyük deprem bekleniyor, hazır değiliz!"