Norveç Kutup Enstitüsü'nde deniz buzu bilimcisi Mats Granskog buna kendi gözleriyle tanıklık ettiğini söylüyor: "Bundan belki de 20 yıl önce oraya gittiğimde, ağır ve kalın çok fazla buz kütlesi vardı. Günümüzdeyse bazı seneler üzerinde çalışacak bir buz parçası, bir buz kütlesi bulmakta zorlanıyoruz. Durum, geçtiğimiz on yıllar içinde dramatik bir şekilde değişti."

Bilim insanları her yıl Grönland'ın kuzey doğusuna yelken açarak Kuzey Kutbu'na giden yolda örnekler topluyor ve daha sonra bunları incelemek üzere Tromso'ya getiriyor.

Her buz çekirdeği Kuzey Kutbu’nun örneklendiği dönemdeki anlık bir görüntüsünü temsil ediyor.

Granskog, geçtiğimiz temmuz ayı sonlarında Kuzey Kutbu'ndan alınan bir örneği göstererek, "Kuzey Kutbu’nda geçtiğimiz yaz yaklaşık bir buçuk metre kalınlığında deniz buzu vardı. Bu atmosferle okyanus arasında oldukça ince bir katman. 20 yıl önce genellikle 3 metre civarında buzumuz olurdu." diyor.

Buzbilimci Dimitry Divine enstitüdeki bir laboratuvarda buzun nasıl oluştuğunu inceliyor. Gördüğü temel değişikliklerin buzun yaşı ve kalınlığıyla ilgili olduğunu söylüyor: "Buz giderek inceliyor. Yazın erimeye karşı dayanamayacak. Bu aynı zamanda buzun genel yaşını da etkiliyor. Şu an Kuzey Kutbu buzlarının çoğu ilk yılındaki buz formlarından oluşuyor. 20, 30 yıl önce Orta Kuzey Kutup Denizi’nde hakim olan daha eski buz türleri neredeyse yok oldular."

Kuzey Kutbu’ndaki ısınma kısmen geribesleme döngüleri olarak bilinen durumdan kaynaklanıyor. Açık deniz suyunun buzdan daha koyu renkte olması ve bu yüzden daha hızlı ısınarak erimeyi hızlandırması, bunun bir örneği.

Granskog'a göre hâlâ bu kutup bölgesi hakkında bilmediğimiz çok şey var: "Deniz buzu atmosfere ve aşağıdaki okyanusa bağımlıdır. Bu anlaşılması çok karmaşık bir sistem. Sanırım asıl soru, Kuzey Kutbu’nun gelecekte nasıl görüneceği. Ve bence bu zor bir soru çünkü bugün bile nasıl işlediğini tam olarak anlayabilmiş değiliz."

Kopernicus İklim Değişikliği Servisi’nden son verilere göre, 2023 Şubat ayı küresel olarak kaydedilen en sıcak beşinci şubat ayıydı.

Editör: Gökçe Sevim