Mizah dergisi LeMan son sayısında kamuoyunda sansür yasası olarak bilinen Basın Kanunu'nu kapağına taşıdı. Kapakta gözleri kapatılan vatandaş resmedildi.

Kapakta bir vatandaşın internete girmeye çalıştığı, ancak iki kişinin engel olduğu görülüyor. Vatandaşın gözlerini kapatan görevlilerin "Girdik, sen bakma alttan" diyerek sansür uyguladığı kapakta, vatandaşın ise "Öyle ya da böyle internet yine işimize yarıyor" dediği görülüyor.

Kamuoyunda sansür yasası olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunda en çok tepki çeken 29. madde ile Türk Ceza Kanunu’na “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” adı altında yeni bir suç girmiş oldu. Bu maddede ise “Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” ifadeleri yer aldı.

Editör: Yadigar Hanım