Sevgili okurlarım!  Dünyada çokça bilim adamı, ilim adamı, iş adamı, şair, yazar vardır. Fakat lider adamlar oldukça azdır, kıttır.

Liderlik zorlamayla, söylemlerle, etkinliklerde paralı yalakalara bağırtmakla olmuyor/olunmuyor.

Lider icraat ister, yürek ister, cesaret ister, halkını ve ülkesini her şeyden çok sevmek ister.

Lider okumak ister, lider liyakat ister.

Bu ve bunun gibi daha yüzlerce özelliği kendinde toplayan adamlara “LİDER” denir.

Atatürk neden liderdir? Bu soruya oldukça kapsamlı yanıtlar verilebilir.

Eğer senin kitabın, fotoğrafın başka ülkelerin, kişilerin çantasında, koynunda, beyninde çıkıyorsa, mesele yoktur.

Birazcık araştırdım.

Oldukça gurur duydum ve Atatürk’ün neden lider olduğuna bir kez daha tanıklık ettim, hayranlık duydum.

Sizlerle bu bulgularımı paylaşmak istiyorum:

1-Che Guevara, 1967 yılında Bolivya’da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; Atatürk’ün NUTUK’unun çıktığını biliyor musunuz?

2- Fidel Castro'nun, 12 Mayıs 1961 tarihinde Havana'da görevli genç Türk diplomatı Bilal Şimşir'den, ABD'NİN BİLGİSİ OLMAMASI şartıyla, "Atatürk'ün Büyük Nutuk" kitabını istediğini... Ve "Devrimci M. Kemal ATATÜRK varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar?" dediğini biliyor musunuz?

3- 1935'teki Uzun Yürüyüş öncesinde Şankay Meydanı'nda toplanan binlerce Çinliye seslenen Mao'nun ilk sözlerinin: "Ben, Çin'in Atatürk'üyüm" dediğini biliyor musunuz?

4- Yunan başkomutanı Trikopis`in, her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk Büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu biliyor musunuz?

5- 1938'de, General Mc Arthur'un en zor, en problemli, en buhranlı döneminde, danışman, senatör ve bakanlarından oluşan yüz yirmiden fazla kişiye; "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim" dediğini biliyor musunuz?

6- 1938'de Atatürk'ün ölümünde Tahran gazetesinde yayımlanan bir şiirde; "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse, başına Mustafa Kemal gibi lider getirir" dendiğini biliyor musunuz?

7- Hindistan kurtuluş harekatı lideri İndra Gandi’nin: “Atatürk İngilizleri yenene kadar biz, İngilizleri Tanrı biliyorduk” dediğini biliyor musunuz?

Gelelim bize:

2006'da ise AB Uyum Yasaları gereğince devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin kaldırılmasının istendiğini biliyor musunuz?

Lider olmak lafla, söylemle olmuyor. Bu kıskançlık ve hazımsızlık sizleri bitirecek.

Ölümünden 85 yıl sonra bile milyonlar, Anıtkabir’e koşuyorsa lider odur.

Mekânı cennet olsun.

Kimileri toprağa gömülür, kimileri de gönüllere gömülür; Mustafa kemal Atatürk gibi.