TV8'in fenomen yarışması MasterChef 2022'de eleme heyecanı yaşandı. Mavi ve kırmızı takımlar arasında gerçekleştirilen dokunulmazlık yarışları sonunda dört aday belirlendi, pazar akşamı ise iki aşamalı eleme oyununda MasterChef'in ilk 6'sı belirlendi.

İki takım arasındaki yarışmada mavı takımdan Yağız, kırmızı takımdan da Ayaz, Görkem ve Tolga potaya girdi. Kurallara göre, eleme gecesinde iki aşamalı oyun yapılıyor. İlk aşamada MasterChef jürisi yarışmacılardan yıldız anason ve Hindistan cevizi ile yaratıcı tabaklar çıkarmalarını istedi. Dört yarışmacı da hayallerine veda etmemek için birbirinden leziz tabaklar çıkarmak için çalıştı. 

İlk tabakların ardından puanlama yapıldı ve Tolga 11, Yağız 15, Ayaz 18, Görkem 12 puan aldı. Yarışmacılar ikinci tura, şef tabağı aşamasına yükseldi. Bu turda ise dört isim Mehmet Şef'in İskenderun tabağını çıkarmaya çalıştı. Değerlendirmede ise ikinci puanlarla birlikte; Görkem 40 puana, Ayaz da 37 puana ulaştı.

Böylece potadan ilk çıkan isim Görkem oldu. Ayaz'ın tabağında bazı ürünlerin eksik olmasından ötürü toplamda sadece 28 puan alabildi, bu puanla Ayaz'ın ilk 6'ya kalmasına vesile oldu.

Tolga ile Ayaz ise son ikiye kaldı. Tolga ise şeflerde toplamda 30 puan alarak potadan kutulan son isim. Böylece MasterChef'e bu hafta veda eden Yağız oldu.

Yağız'ın vedasını açıklayan Somer Şef, 'Yolun sonu, kolay hatalar... Sana veda ederken yüzümüzde gülücüklerle veda ediyoruz. Erkekler evinin neşesiydin. Buramın yaramaz ama sevimli çocuğuydun. MasterChef yolcuğun ilk 7'ye kadarmış. MasterChef'in 7.'si olduğun için tebrikler.' dedi.

Danilo Şef'in Yağız sözleri, 'Bir hata ile buraya düşmek ve yine bir hata ile buradan veda etmek... Tam bir centilmen gibi yarıştın. Bu güzel karakterini asla kaybetme. Çok teşekkür ederiz.' oldu.

Yağız hakkında Mehmet Şef şu sözleri kullandı: 'İmkanlar verildiğinde daha çok ilerleyecek bir arkadaşsın. Bu işe gönlünü vermişsin. Sana mesleki hayatında başarılar diliyoruz. Kaliteli ve düzgün bir şekilde yarışmayı tamamladın. MasterChef'in eleneni değil, yedincisi olarak aramızdan ayrılıyorsun.'

Veda eden Yağız, 'Buraya gelmek çok ilginçti aslında. Üç sezondur takip ediyordum, başvurmayı bekliyordum. Buraya kadar gelmek nasip oldu, gönül isterdi ki daha ileriye gidelim. Şükürler olsun, MasterChef hayatımıza bir artı kattı. Onlara yemek yapmak bambaşka bir his, bunu asla unutmayacağım. Ana kadroya kaldığım o günün stresi yorgunuğu asla unutmuyorum. Burada var olmak çok güzeldi, her şeyiyle. Elimden geleni verdim bu zamana kadar. Hayatta her şey nasip. Bu yarışma sayesinde Üsküp'e gittim, yurt dışına gittim ilk defa. Bu yarışma sayesinde yeni kültürler gördüm. Kaybetmeyen bir kaptan olarak buradan gitmek çok güzel. Almak için o kadar mücadele ettiğim önlüğü çıkarıp gidiyor olmak çok kötü.'

Editör: Yadigar Hanım