14 Mayıs seçimlerinden önce Cumhur İttifakı'na katılan Yeniden Refah Partisi'nin (YRP)  Genel Başkanvekili Doğan Aydal, Cumhur İttifakı'nda olmadıklarını söyledi. Aydal, Meclis'e kendi logoları ile girdiklerini belirterek, AKP'li siyasetçilerin lütuf vermiş gibi konuştuğunu söyledi.

Aydal, Halk TV ekranlarında Seda Selek'in sunduğu 'Gündem Özel' programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Selek'in, "Cumhur İttifakı'ndasınız değil mi?" sorusuna "Hayır ben öyle tanımlamıyorum" diye yanıt veren Aydal, AKP lütfuyla Meclis'e girdikleri gibi bir algı yapılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Aydal, "Cumhurbaşkanlığı sistemi partilerin tek başına seçime girip boyunun ölçüsünü alacağı bir sonuçtan çok uzaklaştırdı. Biz ısrarlar seçim döneminde de ısrarla sıkça söyledim biz geçici bir seçim ittifakı kuruyoruz dedik. Sebebi mevcut şartlardı. Biz o gün şartlarında hedef olarak Erbakan ismini meclise sokmak hedefliydik ve bunda başarılara olduk. Biz yeniden refah partisi olarak vekil pazarlığı ya da sayı pazarlığı yapmadık. Kendi logomuzla girdik kendi oylarımızla meclisteyiz. Bu sebeple kimse kalkıp da AKP lütfuyla girdik gibi bir algı yapmasın. Ancak AKP'li siyasetçiler de sanki bize bir lütuf verilmiş gibi konuşuluyor. Biz olmasaydık sayın cumhurbaşkanı da bugün cumhurbaşkanı değildi. Mevcuttan yüzde 3 çıkartın cumhurbaşkanı şu an cumhurbaşkanı değildi" ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım