Meksika sınırını aşarak ABD'ye geçen sığınmacı sayısı artmaktadır ve bu sığınmacılar arasında binlerce Türk vatandaşı da bulunmaktadır. Bu sığınmacılar arasında doktor, hukukçu ve mühendis gibi farklı mesleklerden insanlar da yer almaktadır. Ancak, sınır devriyeleri tarafından yakalandıktan sonra Arizona ve Texas'taki sadece sığınmacıların bulunduğu hapishanelere gönderilmekte ve burada yasal işlemleri tamamlanmaktadır. Mahkemeye çıkarıldıktan sonra, sığınmacılar en erken bir hafta içinde serbest bırakılabildiği gibi, bazen aylarca beklemek zorunda kalabiliyor veya ülkelerine geri gönderilebiliyorlar.

Voatürkçe’nin aktardığına göre, Şimdiye kadar onlarca sığınmacı yaşadıkları zor şartlar nedeniyle bunalıma girip, intihar etti. En son dün barınakta yaşayan iki sığınmacı aşırı dozda aldıkları uyuşturucunun etkisiyle yaşamını yitirdi.

Yüzlerce Türk vatandaşı, New York'ta belediye tarafından sağlanan barınaklarda yaşamak zorunda kaldı.  Geçtiğimiz hafta, New York'taki Türk sığınmacılar arasında ilk can kaybı yaşandı. Meksika sınırını geçtikten sonra 4 ay önce ABD'ye gelen ve bir süre hapiste kalan Abdülhekim Eşiyok, belediyenin evsiz barınaklarından birinde yaşamaktaydı. Eşiyok, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinden ABD'ye hayallerini kovalamak ve geride kalan ailesine yardım etmek için gelmişti. Gramercy Park semtindeki barınağın yakınlarında, aşırı alkollü Mahbub Ali'nin kullandığı aracın altında kaldı ve bu olayda  dört kişi daha yaralandı. Eşiyok, hastaneye kaldırıldı ancak orada hayatını kaybetti.

Eşiyok’un cenazesini Türkiye’ye göndermek için başlatılan yardım kampanyasında istenen yardım miktarının 8 bin dolardı ve 24 bin 295 dolar toplandı.

Eşiyok’un cenazesiyle ilgili adli tıp ve diğer hukuki işlemler önceki gün tamamlandı. Eşiyok’un cenazesi önceki akşam İmam Cenaze evi ve mescidinde düzenlenen dini törenin ardından, dün akşam Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle New York JFK Havaalanından Türkiye’ye gönderildi.

Eşiyok’un cenazesini Türkiye’ye göndermek için yardım kampanyası başlatan Amerikan Federal yönetimine bağlı, ‘ABD Vaiz Gücü’nden bağımsız imam Ahmet Dönmez, yardım sürecini ve New York’taki sığınmacılarla ilgili şunları söyledi:

“Yardım kampanyasında talep edilen miktarın yaklaşık 8 bin 500 dolar fazlasını topladık. Eşiyok’un cenazesini Türkiye’ye gönderilmesi ve diğer giderlerin toplamı da yaklaşık 8 bin 500 dolar tuttu. Ailesi benimle temasa geçti. Topladığımız yardım miktarının geriye kalan kısmını Türkiye’deki ailesine göndereceğiz’’ dedi.

Dönmez ayrıca ’’Son bir yılda yaklaşık 600 kadar sığınmacı Türk’ü, ben belediyenin barınma evlerine yerleştirdim. Bunların arasında 40-50 kadar aile de var. 2-3 çocuklarıyla kaçıp gelmişler. Birkaç yüzde tek başlarına gelenler. Bunların hepsini sığınma yerlerine ben yerleştirdim. Bunların dışında başkalarının da yerleştirdiği Türk sığınmacılar var. New York’ta çok zor şartlarda, dramatik şekilde yaşamak zorunda olan binlerce Türk sığınmacı var’’ dedi.

ASLA MEKSİKA’DAN KAÇAK YOLLARLA GELMEYİN

“Asla bu yolla gelmeyi düşünmeyin. Bu doğru bir çözüm yolu değil. Çok büyük riskler alacaksınız buna değmez. Nehirde boğulup, uyuşturucu kartellerinin, insan kaçakçılarının eline düşebilirsiniz. Eğer bu yolla bu ülkeye gelmişseniz de bu ülkede yasaların dışına çıkmayın, kanunlara uyun. Türk toplumunla bağlantı içinde olun ki başınıza bir şey geldiğinde size ulaşılsın” dedi.

Editör: Habererk Haber Merkezi