Memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin maaş zammı ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme maratonu sürerken, SGK ve Bağ-Kur emeklilerini sevindiren bir gelişme yaşandı. 

Hükümet, toplu sözleşme görüşmelerinde 2024 yılı için ilk teklifini yüzde 24,2, 2025 yılı için yüzde 11 olarak vermiş, ikinci teklifte ise 2024 için yüzde 15+10, 2025 için 6+5 yüzde olarak vermişti. Ağustos ayı sonuna kadar tamamlanması beklenen toplu sözleşmelerden çıkacak zam oranı, Ocak 2024 dönemi zammına yansıtılacak. Bir de enflasyon farkı da söz konusu olacak.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT VERDİ, BAKAN EKİM AYINI İŞARET ETTİ

Memur ve memur emeklilerinin maaş zamlarına ilişkin bu gelişmeler devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin 22. kuruluş yıl dönümünde yaptığı açıklamada, hayat pahalılığına dikkat çekerek, "Refah kaybı yaşayan her insanımızın hayat seviyesine eskisinin de üzerine çıkarmak, boynumuzun borcudur" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda çalışmalara başladıklarını belirterek, emekli maaş zammı için Meclis’in açılış tarihi olan Ekim ayını işaret etmişti. 

TÜİK, TEMMUZ VERİLERİNİ AÇIKLADI

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Emekli Sandığı, SGK ve Bağ-Kur emeklileri için kritik öneme sahip Temmuz ayı enflasyonunu açıkladı. TÜİK verilerine göre TÜFE Temmuz ayında yüzde 9,49 oldu. Bu verilerle memur ve memur emeklisine şimdiden yüzde 3,29’luk enflasyon farkı oluştu. Kesin oran ise 5 aylık enflasyon verisinin açıklanmasıyla ortaya çıkacak. 

Bu gelişmeler ışığında memur ve emekliye zamda önemli ipuçları da gelmeye bşladı. 

MERKEZ BANKASI'NIN ANKETİ TUTARSA!...

Merkez Bankası üçüncü Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58’e çekmişti. Merkez Bankası, yılın ikinci yarısındaki enflasyon tahminini yüzde 31,92 olarak açıkladı. Buna göre, SGK ve Bağ-Kur emeklisinin emekli maaşı zammı refah payı hariç yüzde 31,92 olarak hesaplandı. Emekli Sandığı emeklileri için yapılan hesaplamada ise enflasyon farkı dahil yüzde 25,92’lik bir oran ortaya çıktı.

Emekli maaşlarına gelecek zamma ilişkin ikinci ipucu Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nden geldi. Bankanın ekonomistlerle gerçekleştirdiği ankette, 2023 yılı enflasyon tahmini yüzde 59,46 olarak belirlendi. Bu tahmin tutarsa, 2023'ün ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 33,13 olacak. Memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 25,59 fark alacak.

SGK VE BAĞKUR EMEKLİSİNİN MAAŞI NE OLACAK?

Toplu sözleşmede uzlaşma sağlanması ve Merkez Bankası'nın anketindeki enflasyon tahminin tutması halinde memur ve memur emeklilerinin Ocak ayı zam oranı yüzde 44,43'e ulaşacak.

Bu hesaplamalarla 8077 liralık seyyanen zam ile 22 bin 17 TL’ye çıkan en düşük memur maaşı, yıl başında 31 bin 799 liraya, 9 bin 877 lira olan memur emekli maaşı ise 14 bin 265 liraya çıkabilir.

Merkez Bankası’nın tahminleri doğrultusunda en düşük 7500 TL olan emekli maaşı da 8500 liraya yaklaşacak. 7500 lira ve üzerinde emekli maaşı alanlar da rakam refah payı ile 10 bin TL alabilecek.

Editör: Yadigar Hanım