Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği maaş zammı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yarın açıklayacağı enflasyon oranlarından sonra belli olacak. Memur ve emekli için masada 3 formül var.

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre, TÜİK, Türkiye genelindeki 4 milyonun üzerinde memur, 16 milyona yakın emeklinin temmuz zammını belirleyecek 6 aylık enflasyon rakamlarını yarın saat 10.00'da açıklayacak. Buna göre memur ve memur emeklilerine, toplu sözleşmeye bağlı ikinci altı ay zammına ek olarak verilecek enflasyon farkı netleşecek.

Temmuz ayından itibaren geçerli olacak maaş zammında "refah payı", "seyyanen" ve "oransal" olmak üzere 3 seçenek bulunuyor. Emekli aylığında kademeli bir artış yapılırken, memurların artışında farklılık olacak. 

12 AYLIK BEKLENTİ YÜZDE 30'UN ÜZERİNDE

Merkez Bankası'nın haziran ayı piyasa katılımcıları anketine göre haziran ayı TÜFE artış beklentisi yüzde 2.49'dan 2.81'e çıktı. TÜFE'deki cari yıl sonu artış beklentisi ise yüzde 38.55 oldu. 12 aylık artış beklentisi de yüzde 30.65'e yükseldi.

ENAG'A GÖRE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 108.58

Bağımsız akademizyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu Haziran ayı enflasyonunu dün açıklamıştı. ENAG'a göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Haziran ayında yüzde 8.54 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 108.58 olarak gerçekleşti.

Bu gelişmeler ışığında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş hesaplamasında yüzde 20 civarında beklenen enflasyon farkına asgari ücrette olduğu gibi refah payı ekleniyor. Bu da işçi emeklisine yaklaşık yüzde 30-35 zam anlamına geliyor.

Öte yandan, en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılması, emekli aylıklarına refah payı eklenmesi ve kademeli zamma ilişkin teklif TBMM'nin gündeminde. Teklifin hızlı bir şekilde yasalaşması bekleniyor.

Editör: Yadigar Hanım