28 Şubat sürecinde Anadolu Federe İslam Devleti/İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği adlı terör örgütünün yöneticisi olduğu gerekçesiyle 17,5 yıl hapis cezası alıp 12 yıl yattıktan sonra 2016'da hakkında yeniden yargılama ve tahliye kararı verilen Metin Kaplan, beraat etti.

Metin Kaplan, AFİD/İCCB yöneticisi olduğu iddiasıyla 27 Nisan 2009'da gözaltına alınıp tutuklanmış yapılan yargılama sonucu da 17,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaplan hakkında 12 yıl hapis yattıktan sonra 2016 yılında yeniden yargılama ve tahliye kararı verilmişti.

Kaplan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılandığı davada, "Suç işlediğine dair her türlü kuşkudan uzak, hukuka uygun kesin ve inandırıcı delil elde edilememesi" nedeniyle beraatine karar verildi.

KARAR KESİNLEŞİNCE ADLİ KONTROL KARARI KALDIRILACAK

Mahkeme, Kaplan hakkında verilen yurt dışı çıkış yasağının da kararın kesinleşmesinin ardından kaldırılması yönünde karar verdi.

Metin Kaplan’ın gözaltında ve tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabileceği belirtildi.

METİN KAPLAN KİMDİR?

14 Kasım 1952 tarihinde Erzurum’da doğan Metin Kaplan Cemaleddin Kaplan’ın oğlu ve Anadolu Federe İslam Devleti (AFİD) isimli örgütün lideri.

Almanya’nın Köln şehrinde ikamet eden Metin Kaplan, Almanya tarafından Türkiye’ye iade edilmiştir. 20 Haziran 2005 tarihli mahkeme kararıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

Cezasını Edirne F Tipi Cezaevi'nde çeken 64 yaşındaki Metih Kaplan hakkında ağır kanser hastalığı nedeniyle tahliye kararı verildi.

Metin Kaplan'ın dün Edirne F Tipi Cezaevi'nden tahliye edildikten sonra hastanede tedaviye alındığı belirtildi.