AREA Araştırma tarafından 26 ilde 24 - 30 Ağustos 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2 bin kişi ile gerçekleştirilen anketten çıkan sonuçlarda Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasındaki fark yüzde 4 oldu. 

Anket, Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,1 olurken, Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) ise yüzde 42,8 oy oranına ulaştı.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyor musunuz?” sorusu yöneltilen katılımcıların yüzde 30,7’si soruya evet derken, yüzde 55’i Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni başarılı bulmadığını söyledi.

“Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 30,3’ü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, yüzde 53,2’si Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem yanıtını verdi.

Kararsız/sandığa gitmem diyenler dağıtıldığında; Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 63,7 olarak belirlenirken, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 36,3’te kaldı.

Katılımcılara hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulup bulmadıkları da soruldu. Katılımcıların yüzde 20,6’sı başarılı bulduğunu söylerken, yüzde 67,4’ü başarılı bulmadığını kaydetti.

Editör: Yadigar Hanım