MİT, terör örgütlerinin sözde sorumlularını etkisiz hale getirdiği başarılı sınır ötesi operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. MİT'in yaptığı son operasyonda, terör örgütü PKK/KCK’nın sözde basın ve arşiv sorumlusu etkisiz hale getirildi.

MİT, Türk güvenlik güçlerine karşı çok sayıda eylemin faili olarak aranan Sidar Serhat kod adlı Celal Birdal’ı takibe aldı. Kurduğu ajan ağıyla Celal Birdal’ın PKK/KCK’nın HPG basın ve arşiv sorumlularından olduğunu, Irak’ın kuzeyinde Gare alanında faaliyet gösterdiğini tespit eden MİT, teröristi Gare bölgesinde gerçekleştirdiği operasyonla etkisiz hale getirdi.

MİT'in saha ajanları, terörist Celal Birdal’ın, Irak kuzeyindeki Zap ve Hakurk alanlarında faaliyet gösterdiği dönemlerde Türk güvenlik güçlerine karşı düzenlenen çok sayıda eylemin faili olduğunu, bazı eylemleri bizzat kendisinin gerçekleştirdiğini, bazı eylemler içinse diğer terörist grupları yönlendirdiğini tespit etti.

Teröristi adım adım izleyen MİT’in saha ajanları, Birdal'ın bazı örgüt mensuplarını eylem için Türkiye’ye gitmeye özendirmek amacıyla görüştüğü bilgisine ulaşınca operasyon için düğmeye basıldı. MİT, nefes kesen takip sonrası Sidar Serhat kod adlı Celal Birdal ve beraberindeki örgüt mensuplarını etkisiz hale getirdi.

ÜNİVERSİTEYİ KONYA'DA OKUMUŞ

Terörist Celal Birdal, Konya'da Selçuk Üniversitesi-Mühendislik programında öğrenim gördüğü dönemde PKK/KCK’nın Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) içerisinde sorumlu olarak faaliyet gösterdi. Terör faaliyetlerini daha sonra Suriye ve Irak’ta sürdürdü. Irak/Hakurk alanında ağır silah eğitimi aldıktan sonra Irak/Zap alanına geçerek lojistik faaliyetlerinde etkin rol üstlendi.

Celal Birdal, Irak’ın kuzeyinde Zap ve Hakurk alanlarında güvenlik güçlerimize karşı gerçekleştirilen eylemlerde bulundu. Irak/Gare alanı Here bölgesinde takım sorumluluğunda bulundu. Irak/Gare alanındaki Haki Karer Akademisi’nde ideolojik eğitimler verdi. Son olarak da HPG basın ve arşivde görvlendirildi.

Editör: Yadigar Hanım