TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Edirne'de "Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması"na katıldı.  Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Şentop, 20. yüzyılın insanlık tarihinin en kanlı yüzyılı olduğunu belirtti.

İki büyük savaşın yaşandığı 20. yüzyılda milyonlarca insanın öldürüldüğünü vurgulayan Şentop, konuşmasına şöyle devam etti:

Şimdi Batılılar bakıyor Orta Doğu'da işte terör örgütleri falan filan anlatıyorlar da dünyada en çok insan öldürenler Avrupalılardır. Şimdi biliyorsunuz basına yansıdı. Bakalım kitap daha çıkmadığı için çok kesin değil ama bir batılı bakış açısını gösteriyor. Bu İngiltere'de bir prens ayrıldı ya Harry... Kraliyet ailesinden ayrıldı falan Amerika'ya gitti vesaire. Bir biyografi yazmış kendi hayat hikayesini orada diyor ki 'Afganistan'da askerlik yaptım, 25 tane Afganlı öldürdüm' diyor. Tabii iyi insanlar, kötü insanlar savaşı. Kendisi iyi insan, onlar kötü insan.

"AFGANİSTAN'DA SEN NE ARIYORSUN?"

Bir de diyor ki 'onları insan olarak görürseniz, öldüremezsiniz'. Yani öyle görmüyoruz diyor Avrupalı beyaz çocuk. Yani sen kimsin? İnsan olup olmadığına karar veriyorsun karşındakilerin. Bir kere orada ne arıyorsun sen Afganistan'da? İnsan öldürmek için orada ne arıyorsun? Şimdi işte bu bakış açısı var. Birbirlerinden de öldürüyorlar ama dünyada birçok yerde muazzam kanlar döküldü 20 yüzyılda. En kanlı yüzyıl. İnsanlığın artık işte bu Avrupalı beyaz insan dışındakileri ötekileştiren dünyanın bütün imkanlarını kullanan ama başka insanları da sömüren, dünyada adalet, refah dediği zaman sadece kendisini düşünen bakış açılarından dünya rahatsız."

Rusya-Ukrayna Savaşı'nda Türkiye'nin barışçıl çabalarına değinen Şentop, konuşmasını şöyle devam ettirdi:

"Rusya- Ukrayna Savaşı'nda bunu gördük. Makron, Putin ile görüştü. Masanın bir ucunda o oturdu bir ucunda Putin oturdu. Birbirlerini duyabilmeleri bile mümkün değil, görüşmeler yaptılar. Ama hiç bir ülke iki ülke arasında barışı sağlayabilecek görüşmeler yapamadı. Türkiye bu yönde mesafeler aldı.

"İKİ ÜLKENİN DE GÜVENEBİLECEĞİ BAŞKA ÜLKE YOK"

Aslında geçtiğimiz nisan ayında ateşkesi sağlayacak bir noktaya gelmişti. Ama savaş isteyen bir kısım ülkeler bunu engelledi. Ama ne yaptık, tahıl koridoru sağlandı, esir mübadelesi sağlandı. Şimdi enerjiyle ilgili bazı adımlar atılıyor. En son Cumhurbaşkanımızın görüşmesiyle Rusya kısa bir süre olsa da ateşkes ilan etti. Bunları yapabilecek Türkiye'den başka bir ülke yok. Çünkü her iki ülkenin de güvenebileceği başka bir ülke yok."

Türkiye'nin son 20 yılda istikrar yakaladığının altını çizen Şentop, şunları söyledi:

"2002'den önce, 1961'e kadar geri gittiğimizde Türkiye'deki hükümetlerin ömrü ortalama 1,5 sene. 1,5 senede bir hükümet değişmiş. Şimdi bu ne anlama geliyor? Hükümet bir program getiriyor. Bir şeyler uygulamak istiyor, planlıyor ve yapmaya kalkıyor. Sonra başlıyor ardından o hükümet gidiyor. Yerine başka bir hükümet geliyor.

Editör: Merve Kankan