Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Aydın'daki Adalet Sarayı’nın aktif bir fay üzerinde inşa edildiğini söyleyerek tepki gösterdi. Bu duruma sinirlenen Görür, isyan etti.

Adliyenin ihalesinin de yapıldığını belirten Görür, şunları kaydetti:

“Öğrendiğime göre, Aydın Adalet Sarayı Aktif bir fay üzerinde inşa ediliyor. İhalesi yapılmış. Bunu duymak çok üzücü ve umut kırıcı. Daha on binlerce canımızın acısını çekerken bu işleri yapanlar kim? Her şey keyfe göre mi yapılıyor? Ülkenin bu kadar mı çivisi çıktı? Lütfen buna engel olun!”

NE OLMUŞTU?

Seçime 5 gün kala ikinci kez ihalesi yapılan Aydın Adliye binasının diri fay hattı üzerine inşa edileceği ortaya çıkmıştı.

Aydın Adliyesinin yeni hizmet binasının yapımı için ihale süreci geçtiğimiz gün bitmişti.

Haziranda yapımına başlanması planlanan adliye inşaatının iki yıllık bir zamanda tamamlanması planlanıyor. Seçime 5 gün kala yapılan ikinci ihaleyi, 17 ay önce yapılan ilk ihaleyi kazanıp yer tesliminden sonra artan maliyetleri gerekçe göstererek çekilen Diymar inşaat kazandı.

Aydın’ın Efeler ilçesi Yeniköy Mahallesi’nde yapılacak olan adliye binası için Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür önemli bir uyarıda bulundu. Sosyal medya hesabında açıklama yapan Görür, “Öğrendiğime göre, Aydın Adalet Sarayı aktif bir fay üzerinde inşa ediliyor. İhalesi yapılmış. Bunu duymak çok üzücü ve umut kırıcı. Daha on binlerce canımızın acısını çekerken bu işleri yapanlar kim? Her şey keyfe göre mi yapılıyor? Ülkenin bu kadar mı çivisi çıktı?” dedi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün aktif fay hatları haritasına göre yeni binanın inşa edileceği Yeniköy Mahallesi’nde 4 adet aktif fay hattı bulunuyor.

Editör: Ali Özyiğit